Paszport covidowy do Niemiec niezbędny - nowe zasady wjazdu

wyjazd do niemiec 2021 paszport covidowy

Od 1 sierpnia 2021 r. obowiązują zmienione zasady wjazdu do Republiki Federalnej Niemiec. Osoby podróżujące do tego kraju muszą okazać negatywny wynik testu lub paszport covidowy. Nowe przepisy wprowadzono w związku z obawami związanymi z rozprzestrzenianiem się na świecie wariantu Delta i przewidywanymi konsekwencjami letnich wojaży w czasie pandemii. W myśl nowego rozporządzenia Niemcy rozróżniają dwa obszary ryzyka: obszar wysokiego ryzyka i obszar występowania niepokojących mutacji. Wjazd osób z obu tych obszarów jest obwarowany dodatkowymi restrykcjami. Szczegółowe informacje o aktualnych obszarach ryzyka można znaleźć na stronie Instytutu Roberta Kocha: https://translate.google.com/translate?sl=de&tl=pl&u=https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Risikogebiete_neu.html. Polska nie jest uznawana za obszar ryzyka.

 

Zgodnie z nowymi przepisami, wszyscy podróżni przekraczający niemiecką granicę, muszą przedstawić paszport coividowy, albo negatywny wynik testu na kornawirusa. Alternatywnie akceptowane jest potwierdzenie odbycia pełnego cyklu szczepienia przeciwko Covid-19 na minimum 14 dni przed wjazdem, albo podróżny musi udokumentować, że ma status ozdrowieńca. Innymi słowy najprościej na granicy niemieckiej po prostu posłużyć się paszportem covidowym. Obowiązek ten dotyczy wszystkich, niezależnie od tego jakim rodzajem transportu przybywają do Niemiec, obejmuje podróżujących samochodem, pociągiem, samolotem, a nawet promem. Dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia są zwolnione z wymogu przedstawienia negatywnego wyniku testu, dowodu szczepienia czy paszportu covidowego.

 

Niemcy honorują szczepienia wykonane preparatami: Comirnaty (BionTech/Pfizer), Vaxzewria (AstraZeneca), Spikevax (Moderna), Janssen (Johnson & Johnson), Covishield (Serum Institute of India). Warto wiedzieć, że w Niemczech akceptowane są tylko testy antygenowe spełniające kryteria Światowej Organizacji Zdrowia (czułość ≥ 80%, swoistość ≥ 97%). Polacy muszą dodatkowo przetłumaczyć wynik testu, gdyż wynik testu trzeba przedstawić w języku niemieckim, angielskim, hiszpańskim, włoskim lub francuskim. Szybki test antygenowy nie może być wykonany wcześniej niż na 48 h przed wjazdem (czas liczy się od pobrania próbki). A test PCR w momencie przekraczania granicy nie powinien być starszy niż 72 h. Jeśli osoba przybywa z obszaru sklasyfikowanego jako obszar mutacji, jej test nie może być wykonany wcześniej, niż 24 h przed wjazdem. Podróżni, jeżeli zostaną przyłapani na nieposiadaniu wymaganego testu, zostaną poddani kwarantannie.

 

Osoby wjeżdżające z obszarów podwyższonego ryzyka lub występowania mutacji, muszą dodatkowo wypełnić cyfrową deklarację wjazdu na stronie:

https://www.einreiseanmeldung.de/#/. Potwierdzenie wypełniania deklaracji, które jest przesyłane w formie pliku PDF należy zachować, gdyż przewoźnik ma obowiązek jego zweryfikowania przed podróżą. Przybysze z obszarów podwyższonego ryzyka i obszarów występowania mutacji są zobowiązani także do okazania negatywnego wyniku testu na Covid-19, nawet jeżeli byli zaszczepieni, są ozdrowieńcami i posiadają paszport covidowy. Nieprzestrzeganie tych zasad może być karane wysokim mandatem.

 

Z przedstawienia negatywnego wyniku testu na Covid19 zwolnieni są kierowcy transportujący towary, pracownicy transgraniczni i osoby przemieszczające się w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 h.

 

 

Ostatnia aktualizacja