BREXIT - Masz ważny paszport? Ambasada Polska w Londynie ostrzega!

Paszport a Brexit
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie 22 sierpnia 2018 roku podała komunikat zalecający wcześniejsze zainteresowanie się dokumentem jakim jest paszport. Osoby, których paszport straciła ważność są proszone, aby złożyły wniosek o wyrobienie nowego jeszcze w tym roku
 
Termin wyjścia Wielkiej Brytanii z UE został wyznaczony na 29 marca 2019 roku. Im bliżej tego terminu tym większy problem może wystąpić z dostępem wolnych terminów na jego wyrobienie. Ambasada poinformowała, że jeszcze dysponuje wolnymi terminami na grudzień. Im bliżej wyznaczonej daty tym z pewnością będzie trudniej umówić się na spotkanie w sprawie złożenia wniosku paszportowego. Oczywiście można przyjechać do Polski i tutaj wyrobić paszport, ale należy pamiętać, że nowy paszport można odebrać tylko w biurze paszportowym, w którym został złożony wniosek o jego wyrobienie.
 
Brexit spowoduje, że obywatele UE będą musieli udokumentować w tzw. Home Office swój legalny pobyt w UK, gdzie będzie trzeba potwierdzić swoja tożsamość właśnie poprzez paszport biometryczny albo dowód osobisty. Ambasada informuje, że "Paszport biometryczny będzie można zeskanować przy pomocy aplikacji, natomiast dowód osobisty będzie musiał zostać przesłany pocztą tradycyjną, ponieważ ani dowód osobisty ani paszport tymczasowy nie posiadają cech biometrycznych."
 
W przedstawionej sytuacji jednak pewnie warto zadbać o ważny paszport przed kwietniem 2019 roku.
 
 

Źródło informacji : strona internetowa.

Ostatnia aktualizacja