Jak zaplanować wyjazd na wakacje w 2021 (koronawirus)?

Wakacje w tym roku najlepiej zaplanować z kalendarzem i Internetem, gdyż sytuacja pandemiczna sprawia, że przepisy i ograniczenia dotyczące podarowania zmieniają się dość często. Większość państw formułuje obecne przepisy dotyczące podróżowania na jego teren w dość krótkich perspektywach czasowych, więc trzeba na bieżąco sprawdzać jakie restrykcje i wymogi aktualnie obowiązują dla danego kraju.

 

Podróże w obrębie Unii Europejskiej

Planując podróżowanie  w obrębie Unii Europejskiej warto wiedzieć, że w każdy czwartek publikowane są przez ECDE mapy, w celu wsparcia skoordynowanego podejścia do ograniczania swobodnego przepływu w odpowiedzi na pandemię Covid19. https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/situation-updates/weekly-maps-coordinated-restriction-free-movement

Osoba, która ma Unijny Certyfikat COVID tzw. paszport covidowy i pochodzi z obszaru, który w danym momencie na mapie oznaczony jest na zielono,  nie powinna mieć żadnych graniczeń w podróżach po Unii Europejskiej.

 

Podróże poza Unię Europejską

Od 18 czerwca 2021 r. państwa Unii Europejskiej będą stopniowo znosić ograniczenia w podróżowaniu do: Albanii, Australii, Izraela, Japonii, Libanu, Nowej Zelandii, Republiki Macedonii Północnej, Rwandy, Serbii, Singapuru, Korei Południowej, Tajlandii,  Stanów Zjednoczonych Ameryki i Chin ( z zastrzeżeniem o potwierdzeniu wzajemności). „Lista bezpiecznych” krajów jest okresowo aktualizowana zależnie od przebiegu pandemii na świecie. Państwa członkowskie UE nie są zobligowane prawem do jej stosowania, ale powinny na niej opierać swoje listy krajowe: https://www.schengenvisainfo.com/eu-list-of-epidemiologically-safe-countries-amid-covid-19/

Ostatnia aktualizacja
Komentarze

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone

Ostatnio dodane wpisy na paszport.info

Od 1 października do Wielkiej Brytanii tylko z paszportem

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministerstwo transportu Wielkiej Brytanii, dowód osobisty nie będzie już wystarczającym dokumentem przy przekraczaniu granicy tego państwa i przestanie być akceptowany jako ważny dokument  uprawniający do wjazdu na teren Wielkiej Brytanii.

Paszport dla osób z chorobami rzadkimi

Minister zdrowia zapowiedział 24 sierpnia 2021 r. wprowadzenie specjalnych paszportów dla osób z chorobami rzadkimi. Posługując się takowym paszportem pacjenci będą mogli w każdej chwili uzyskać pomoc na SOR i u dowolnego lekarza.

Paszport covidowy do Włoch, lepiej go zabierz

Rząd włoski zapowiedział, że od 6 sierpnia 2021r., paszport covidowy będzie obligatoryjny przy wejściu do restauracji, barów, muzeów itp. miejsc. W ten sposób Włochy próbują utrzymać aktywność gospodarczą m.in. w sektorze turystycznym mimo zagrożenia ze strony Covid-19.

Cyfrowy paszport samochodowy

Cyfrowy paszport pojazdu, to bezprecedensowa inicjatywa Carsmile i OTOMOTO realizowana we współpracy z MC2 Innovations. Celem projektu jest naprawa rynku samochodów używanych w Polsce.

Premier League przygotowuje własny paszport covidowy

Epidemia dała się we znaki Premier League, większość meczów rozgrywano przy pustych trybunach, albo przy bardzo ograniczonej liczbie kibiców. Szansy na przywrócenie normalności szefostwo Premier League, upatruje w pomyśle wydania własnego paszportu covidowego.

Paszport covidowy - Tunezja go nie honoruje

W lipcu 2021 r. Tunezja odnotowała najwyższy wskaźnik zgonów na COVID-19 spośród wszystkich państw regionu Morza Śródziemnego. Wariant Delta jest szeroko rozpowszechniony. Niektóre regiony turystyczne są objęte lockdownem, a przez to sprawiają wrażenie opustoszałych. Z końcem czerwca 2021 w życie weszły obostrzenia m.in.