Jaka szczepionka jest akceptowana w kraju, do którego podróżujesz?

paszport

Pandemia skomplikowała podróże, zwłaszcza te do miejsc odległych. Bywa, że określone kraje akceptują tylko wybrane szczepionki przeciwko Covid-19. Unia Europejska uznaje obecnie 4 szczepionki zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków – są to produkty Pfizer-BioNTech (Comirnaty), Moderny, AstraZeneca (Vaxzevria) i Johnson & Johnson ( Janssen). Ale niektóre państwa unijne np. Węgry i Grecja, akceptują więcej rodzajów szczepionek. Islandia otworzyła granice dla tych, którzy zostali zaszczepieni którąkolwiek ze szczepionek zatwierdzonych przez EMA lub WHO (Światową Organizację Zdrowia).

Poza Europą sytuacja wydaje się być jeszcze bardziej zagmatwana. Bahamy chętnie witają podróżnych, którzy otrzymali szczepionki Pfizer-BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson lub AstraZeneca. Z kolei Chiny stosują ułatwienia wizowe dla osób, które są zaszczepione preparatami chińskimi. Stany Zjednoczone do tej pory nie zatwierdziły szczepionki AstraZeneca, więc osoby zaszczepione tą szczepionką, mogą napotkać pewne ograniczenia np. we wstępie na niektóre wydarzenia z udziałem publiczności.

Jak widać sprawa jest dość skomplikowana i rozwojowa, a wiele państw ma indywidualne podejście do tej kwestii. Dlatego warto docenić narzędzie, które podróżnym udostępniono na stronie: https://visaguide.world/news/vaccine-checker-proof-of-immunity-for-travel/. Wybierając z listy  nazwę szczepionki, którą jesteśmy zaszczepieni i państwo, do którego chcemy się udać, możemy z dużym prawdopodobieństwem ocenić, czy jest tam uznawane nasze szczepienie. Zdobyte w ten sposób informacje należy dodatkowo zweryfikować  - najlepiej w źródłach urzędowych.

Ostatnia aktualizacja