Od 1 października do Wielkiej Brytanii tylko z paszportem

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministerstwo transportu Wielkiej Brytanii, dowód osobisty nie będzie już wystarczającym dokumentem przy przekraczaniu granicy tego państwa i przestanie być akceptowany jako ważny dokument  uprawniający do wjazdu na teren Wielkiej Brytanii. Obywatele  Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii będą musieli od 1 października 2021 r. legitymować się ważnym paszportem.

 

Istnieje kilka wyjątków od tej reguły, które będą obowiązywać przejściowo - co najmniej do 31 grudnia 2025 r. Z obowiązku okazania paszportu będą zwolnieni:

 

 

  • posiadacze statusu osoby osiedlonej lub wstępnie osiedlonej w ramach unijnego systemu osiedlania się;
  • osoby czekające na decyzję po złożeniu wniosku do unijnego programu osiedleńczego;
  • posiadacze zezwolenia rodzinnego w ramach programu osiedlania  się w UE;
  • osoby posiadające pozwolenie na pracę przygraniczną;
  • goście Opieki Zdrowotnej S2;
  • osoby narodowości szwajcarskiej będące dostawcami usług .

 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej brytyjskiego rządu:

https://www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-as-an-eu-eea-or-swiss-citizen.

Ostatnia aktualizacja
Komentarze

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone

Ostatnio dodane wpisy na paszport.info

Od 1 października do Wielkiej Brytanii tylko z paszportem

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministerstwo transportu Wielkiej Brytanii, dowód osobisty nie będzie już wystarczającym dokumentem przy przekraczaniu granicy tego państwa i przestanie być akceptowany jako ważny dokument  uprawniający do wjazdu na teren Wielkiej Brytanii.

Paszport dla osób z chorobami rzadkimi

Minister zdrowia zapowiedział 24 sierpnia 2021 r. wprowadzenie specjalnych paszportów dla osób z chorobami rzadkimi. Posługując się takowym paszportem pacjenci będą mogli w każdej chwili uzyskać pomoc na SOR i u dowolnego lekarza.

Paszport covidowy do Włoch, lepiej go zabierz

Rząd włoski zapowiedział, że od 6 sierpnia 2021r., paszport covidowy będzie obligatoryjny przy wejściu do restauracji, barów, muzeów itp. miejsc. W ten sposób Włochy próbują utrzymać aktywność gospodarczą m.in. w sektorze turystycznym mimo zagrożenia ze strony Covid-19.

Cyfrowy paszport samochodowy

Cyfrowy paszport pojazdu, to bezprecedensowa inicjatywa Carsmile i OTOMOTO realizowana we współpracy z MC2 Innovations. Celem projektu jest naprawa rynku samochodów używanych w Polsce.

Premier League przygotowuje własny paszport covidowy

Epidemia dała się we znaki Premier League, większość meczów rozgrywano przy pustych trybunach, albo przy bardzo ograniczonej liczbie kibiców. Szansy na przywrócenie normalności szefostwo Premier League, upatruje w pomyśle wydania własnego paszportu covidowego.

Paszport covidowy - Tunezja go nie honoruje

W lipcu 2021 r. Tunezja odnotowała najwyższy wskaźnik zgonów na COVID-19 spośród wszystkich państw regionu Morza Śródziemnego. Wariant Delta jest szeroko rozpowszechniony. Niektóre regiony turystyczne są objęte lockdownem, a przez to sprawiają wrażenie opustoszałych. Z końcem czerwca 2021 w życie weszły obostrzenia m.in.