Paszport covidowy

Parlament Europejski poparł paszport covidowy

Parlament Europejski uzgodnił 29 kwietnia swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie certyfikatu potwierdzającego prawo do swobodnego przemieszczania się po Europie podczas pandemii. Oznacza to, że państwa członkowskie Unii Europejskiej po wprowadzeniu paszportu covidowego nie będą mogły już nakładać dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu, takich jak kwarantanna, samoizolacja lub wymagać testów na miejscu docelowym od posiadacza paszportu covidowego. PE chce, aby dokument nosił nazwę „Certyfikat Covid-19”. Sam certyfikat i  elektroniczne pieczęcie na nim umieszczone mają podlegać weryfikacji, żeby zapobiec fałszerstwom i oszustwom.

 

Dokument ma mieć formę cyfrową albo papierową i będzie stanowił potwierdzenie, że dana osoba została zaszczepiona na Covid19, niedawno otrzymała negatywny wynik testu, albo jest ozdrowieńcem. Taki certyfikat nie będzie jednak służył jako dokument podróżny, nie będzie też powiązany ze swobodą przemieszczania się. Ważność certyfikatu covidowego miałaby być nie dłuższa niż 12 miesięcy.

 

Parlament Europejski chce, aby kraje UE zapewniły powszechne, łatwo dostępne i bezpłatne testy na koronawirusa jeszcze przed wdrożeniem paszportu covidowego tego lata. Państwa UE muszą akceptować świadectwa szczepień, które są wydawane w innych państwach unii, szczepionką zatwierdzoną przez Europejską Agencję Leków. Jeśli chodzi o inne szczepionki rekomendowane przez WHO, to ich akceptacja zależy od decyzji poszczególnych państw. Głosowanie w Parlamencie Europejskim przede wszystkim potwierdziło wolę polityczną, aby osiągnąć porozumienie przez sezonem turystycznych w gronie 27 państw będących członkami UE.

Tematyk artykułu: zielony certyfikat, paszport covidowy, certyfikat Covid 19, paszport szczepionkowy.

Ostatnia aktualizacja
Komentarze

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone

Ostatnio dodane wpisy na paszport.info

Od 1 października do Wielkiej Brytanii tylko z paszportem

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministerstwo transportu Wielkiej Brytanii, dowód osobisty nie będzie już wystarczającym dokumentem przy przekraczaniu granicy tego państwa i przestanie być akceptowany jako ważny dokument  uprawniający do wjazdu na teren Wielkiej Brytanii.

Paszport dla osób z chorobami rzadkimi

Minister zdrowia zapowiedział 24 sierpnia 2021 r. wprowadzenie specjalnych paszportów dla osób z chorobami rzadkimi. Posługując się takowym paszportem pacjenci będą mogli w każdej chwili uzyskać pomoc na SOR i u dowolnego lekarza.

Paszport covidowy do Włoch, lepiej go zabierz

Rząd włoski zapowiedział, że od 6 sierpnia 2021r., paszport covidowy będzie obligatoryjny przy wejściu do restauracji, barów, muzeów itp. miejsc. W ten sposób Włochy próbują utrzymać aktywność gospodarczą m.in. w sektorze turystycznym mimo zagrożenia ze strony Covid-19.

Cyfrowy paszport samochodowy

Cyfrowy paszport pojazdu, to bezprecedensowa inicjatywa Carsmile i OTOMOTO realizowana we współpracy z MC2 Innovations. Celem projektu jest naprawa rynku samochodów używanych w Polsce.

Premier League przygotowuje własny paszport covidowy

Epidemia dała się we znaki Premier League, większość meczów rozgrywano przy pustych trybunach, albo przy bardzo ograniczonej liczbie kibiców. Szansy na przywrócenie normalności szefostwo Premier League, upatruje w pomyśle wydania własnego paszportu covidowego.

Paszport covidowy - Tunezja go nie honoruje

W lipcu 2021 r. Tunezja odnotowała najwyższy wskaźnik zgonów na COVID-19 spośród wszystkich państw regionu Morza Śródziemnego. Wariant Delta jest szeroko rozpowszechniony. Niektóre regiony turystyczne są objęte lockdownem, a przez to sprawiają wrażenie opustoszałych. Z końcem czerwca 2021 w życie weszły obostrzenia m.in.