Biuro paszportowe Kraśnik

Adres 🇵🇱

Terenowy Punkt paszportowy w Kraśniku Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego
Aleja Niepodległości 20
Kraśnik 23-210
Polska

Kontakt telefoniczny (kliknij w numer aby zadzownić)
województwo
lubelskie
Godziny otwarcia
Dzień Time slot Comment
poniedziałek: 8:00-15:00
wtorek: 8:00-15:00
środa: 8:00-15:00
czwartek: 10:00-15:00
piątek: 8:00-15:00
sobota: biuro paszportowe zamknięte
niedziela: biuro paszportowe zamknięte

W Kraśniku jest biuro paszportowe. Gdzie w Kraśniku złożyć wniosek o paszport? Jak wyrobić paszport w Kraśniku? Jakie są godziny otwarcia biura paszportowego w Kraśniku? Pod jaki adres udać się po wniosek paszportowy, jak go wypełnić i co do niego dołączyć? Jaki jest czas oczekiwania na paszport w Kraśniku? Ile kosztuje wyrobienie nowego paszportu i kto może skorzystać ze zniżki za jego wyrobienie?

 

Po paszport w Kraśniku

W Kraśniku możesz wyrobić nowy paszport składając wniosek o paszport w lokalnym biurze paszportowym. W sprawach wyrobienia paszportu nie obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że nie musisz być mieszkańcem Kraśnika, być zameldowanym w Kraśniku, aby wyrobić w tutejszym punkcie paszportowym nowy paszport. Bardzo często jednostkę administracyjną zajmującą się sprawami związanymi z paszportami określa się nie tylko jako biuro paszportowe ale również można spotkać się z bardziej oficjalną nazwą jak “Terenowy Punkt Paszportowy w Kraśniku”. Organem urzędowym wydającym paszport jest wojewoda. Nawet sam wniosek o paszport jest zatytułowany “WNIOSEK O WYDANIE PRZEZ WOJEWODĘ LUB MINISTRA WŁAŚCIWEGO DO SPRAW WEWNĘTRZNYCH PASZPORTU ALBO PASZPORTU TYMCZASOWEGO”

Szczegółowe dane adresowe biura paszportowego wraz z godzinami otwarcia, mapą dojazdu dostępne są poniżej.

 

Jak wyrobić paszport w Kraśniku?

Coraz więcej spraw urzędowych można załatwić przez Internet. Niestety wniosek o paszport nie może zostać pobrany online i złożony w ten sam sposób. Każdy mieszkaniec Kraśnika wnioskujący o nowy paszport może odwiedzić dowolne z ponad 100 biur paszportowych zlokalizowanych na terenie Polski (najwygodniej będzie pewnie ten w Kraśniku) lub też jeśli jest za granicą najbliższy punkt konsularny.

Poradnik ubiegania się o paszport w Kraśniku 

Sprawne wyrobienie paszportu w Kraśniku możliwe jest, jeśli dobrze się do tego przygotujesz. 

  1. Sprawdź w jakich godzinach jest otwarte biuro paszportowe w Kraśniku. Nie zawsze dobrym momentem na złożenie wniosku paszportowego jest poniedziałek. To dzień, gdzie przeważnie będzie spora kolejka i też inny osób będą chciały załatwić sprawy urzędowe. Lepiej odwiedzić urząd np. w środę. Od wielu lat największe kolejki i tłumy ubiegających się o paszport w Kraśniku są tuż przed okresem wakacyjnym zaczynając od maja, czerwca, a kończąc na wrześniu. Lepiej nie zostawiaj złożenia wniosku o paszport na ostatnią chwilę.

  2. Zrób odpowiednie zdjęcie. Wniosek o paszport musi być wypełniony na specjalnym druku, który dostępny jest w biurach paszportowych. Powtórzę, że nie możesz wydrukować wniosku z Internetu i z nim udać się do urzędu. Natomiast dobrym rozwiązaniem jest zerknąć na niego i zobaczyć jaka wygląda i czy nie będziesz mieć problemów z jego uzupełnieniem na miejscu. 

  3. Dołącz zdjęcia do do wniosku o paszport. Musi być nie starsze niż 6 miesięcy.

  4. Zabierz ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, najlepiej dowód osobisty. 

  5. Sprawdź ile kosztuje wyrobienie paszportu. Wyrabiając nowy paszport w Kraśniku czy w jakimś innym mieście zapłacisz tyle samo. Standardowa opłata za paszport to 140 zł, ale może być wyższa lub niższa jeśli podlegasz zniżce. Uwaga! Od 19 lipca 2019 roku osoby poniżej 18 roku życia nie muszą okazywać w urzędzie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do zniżki).

  6. W przypadku pytań związanych z wyrobieniem paszportu możesz skorzystać z infolinii paszportowej (kontakt poniżej), zadzwonić do biura paszportowego i zapytać o problematyczną kwestię.

  7. Złóż wniosek o paszport osobiście w biurze paszportowym np. w Kraśniku. Z tego samego biura paszportowego obierasz nowy paszport.

  8. Od urzędnika przyjmującego wniosek o paszport otrzymasz potwierdzenie, że wniosek wpłynął. Od lipca 2019, od kiedy obowiązuje nowy wzór wniosku o paszport możesz wpisać na nim numer telefonu lub adres e-mail w celu otrzymania informacji, że paszport jest już gotowy do odbioru. 

 

Czas oczekiwania i odbiór nowego paszportu w Kraśniku

Czas oczekiwania na paszport w Kraśniku może być uzależniony od liczby wnioskujących o niego osób. Z pewnością będzie dłuższy w okresie przed wakacyjnym i wakacyjnym w porównaniu do innych miesięcy w roku. Standardowo nie powinien przekroczyć 30 dni. Jeśli na złożonym wniosku był wpisany kontakt (sms lub e-mail) z pewnością otrzymasz wiadomość, że już można udać się do biura paszportowego po oczekiwany nowy paszport.

Odbierając paszport znowu przykładasz palec do czytnika linii papilarnych (bo to przecież paszport biometryczny) w celu weryfikacji tożsamości. Jeśli dysponujesz starym paszportem musisz go okazać w celu jego unieważnienia (pewnie zostaną ucięte jego rogi i oddany na pamiątkę). 

Aktualizacja danych
2021-06-12

Inne biura paszportowe w okolicy

Wniosek o paszport możesz złożyć w dowolnie wybranym biurze paszportowym. Pamiętaj, że w tym biurze w którym złożysz wniosek o paszport z tego też biura paszportowego musisz odebrać paszport.

Paszport Lublin - Biuro paszportowe - ul. Lubomelska 1-3 - 41.72km
Biuro paszportowe Puławy - Aleja Królewska 19 - 52.06km
Paszport Tarnobrzeg - Biuro paszportowe - ul. 1-go Maja 4a - 56.14km
Biuro paszportowe Zamość - ul. Partyzantów 3 - 81.54km
Biuro paszportowe Radom - ul. Stefana Żeromskiego 53 - 85.57km
Biuro paszportowe Chełm - Plac Niepodległości 1 - 94.66km
Biuro paszportowe Rzeszów - Grunwaldzka 15 - 103.32km