Paszport Toruń - Biuro paszportowe

Adres 🇵🇱

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy - Terenowy punkt paszportowy w Toruniu
Moniuszki 15-21
Toruń87-100
Polska

Telefon 📞
województwo
kujawsko-pomorskie
Dodatkowe uwagi

Przyjmowanie wniosków paszportowych odbywa się w pokoju 17. Wydawanie paszportów w pokoju 28. W sprawie interwencji, skarg i wniosków - Kierownik Oddziału Zamiejscowego Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców przyjmuje interesantów w pokoju 18, ul. Moniuszki 15-21

Godziny otwarcia
poniedziałek: 8:00-15:00
wtorek: 8:00-16:00
środa: 8:00-15:00
czwartek: 8:00-15:00
piątek: 8:00-15:00
sobota: biuro paszportowe zamknięte
niedziela: biuro paszportowe zamknięte

Toruń - Biuro paszportowe w Toruniu. Gdzie w Toruniu złożyć wniosek o paszport? Jak wyrobić paszport? Jakie są godziny otwarcia biura paszportowego? Pod jaki adres udać się po wniosek paszportowy, jak go wypełnić i co do niego dołączyć? Jaki jest czas oczekiwania na paszport w mieście Toruń? Ile kosztuje wyrobienie nowego paszportu i kto może skorzystać ze zniżki za jego wyrobienie? Czytaj dalej aby uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania.

Biuro paszportowe Toruń to Oddział Zamiejscowy Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Po paszport do Torunia

W Toruniu możesz wyrobić nowy paszport składając wniosek o paszport w lokalnym biurze paszportowym. Pamiętaj, że w sprawach wyrobienia paszportu nie obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że nie musisz być mieszkańcem Torunia, być zameldowanym w Toruniu lub w jego okolicy, aby wyrobić w tutejszym punkcie paszportowym nowy paszport. Bardzo często jednostkę administracyjną zajmującą się sprawami związanymi z paszportami określa się nie tylko jako biuro paszportowe ale zamiennie też jako “Terenowy Punkt Paszportowy”. Organem urzędowym wydającym paszport jest wojewoda. Nawet sam wniosek o paszport jest zatytułowany “WNIOSEK O WYDANIE PRZEZ WOJEWODĘ LUB MINISTRA WŁAŚCIWEGO DO SPRAW WEWNĘTRZNYCH PASZPORTU ALBO PASZPORTU TYMCZASOWEGO”

 

Jak wyrobić paszport w Toruniu?

Niestety wniosek o paszport nie może zostać pobrany online i złożony w ten sam sposób. Każdy mieszkaniec Torunia wnioskujący o nowy paszport może odwiedzić dowolne z ponad 100 biur paszportowych zlokalizowanych w Polsce (najwygodniej będzie pewnie jednak to w Toruniu) lub też jeśli jest za granicą najbliższy punkt konsularny.

Poradnik ubiegania się o paszport w Toruniu 

Sprawne wyrobienie paszportu w Toruniu możliwe jest, jeśli dobrze się do tego przygotujesz. 

  1. Zanotuj w jakich godzinach jest otwarte biuro paszportowe w Toruniu. Nie zawsze dobrym momentem na złożenie wniosku paszportowego jest poniedziałek, gdzie przeważnie będzie spora kolejka i też wiele innych osób będzie chciało załatwić sprawy związaną z paszportem. Lepiej odwiedzić urząd w środku tygodnia. Od wielu lat największe kolejki i tłumy ubiegających się o paszport w Toruniu są tuż przed okresem wakacyjnym, który zaczyna się  od maja, czerwca, a kończy we wrześniu. Lepiej nie zostawiaj złożenia wniosku o paszport na ostatnią chwilę tuż przed wyjazdem na urlop.

  2. Dowiedz się jak poprawnie wypełnić wniosek paszportowy i zrób odpowiednie zdjęcie. Wypełnij wniosek o paszport na specjalnym druku, który dostępny jest w biurach paszportowych. Przypomnę, że nie możesz drukować wniosku ze stron internetowych i z nim udać się do urzędu. Dobrym rozwiązaniem jest zerknąć na niego i zobaczyć jaka wygląda i czy nie będziesz mieć problemów z jego uzupełnieniem na miejscu. 

  3. Dołącz jedno zdjęcia do wniosku o paszport. Nie może być starsze niż 6 miesięcy. Sprawdź gdzie w Toruniu zrobisz szybko i profesjonalnie zdjęcia do paszportu.

  4. Zabierz ze sobą dokument potwierdzający tożsamość - dowód osobisty.

  5. Przygotuj odpowiednią kwotę na nowy paszport. Ile kosztuje wyrobienie paszportu? Wyrabiając nowy paszport w Toruniu czy w jakimś innym mieście zapłacisz tyle samo. Podstawowa opłata za paszport to kwota 140 zł, może być niższa jeśli załapiesz się na zniżkę. Od 19 lipca 2019 roku osoby poniżej 18 roku życia nie muszą okazywać w urzędzie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do zniżki).

  6. W przypadku pytań związanych z paszportem możesz skorzystać z kontaktu telefonicznego, zadzwonić do biura paszportowego i zapytać o problematyczną kwestię.

  7. Złóż wniosek o paszport osobiście w biurze paszportowym w Toruniu. Z tego samego biura paszportowego obierasz nowy paszport.

  8. Od urzędnika przyjmującego wniosek o paszport otrzymasz potwierdzenie, że wniosek wpłynął. Od lipca 2019 roku, od kiedy obowiązuje nowy wzór wniosku o paszport możesz wpisać na nim numer telefonu lub adres e-mail w celu otrzymania informacji, że paszport jest już gotowy do odbioru. 

 

Czas oczekiwania i odbiór nowego paszportu w Toruniu

Czas oczekiwania na paszport w Toruniu może być uzależniony od liczby wnioskujących o niego osób. Z pewnością będzie dłuższy w okresie przed wakacyjnym i wakacyjnym w porównaniu do innych miesięcy w roku. Standardowo nie powinien przekroczyć 30 dni. Jeśli na złożonym wniosku był wpisany kontakt (sms lub e-mail) z pewnością otrzymasz wiadomość, że już można udać się do biura paszportowego po oczekiwany nowy paszport. Innym rozwiązaniem jest sprawdzenie przez stronę internetową czy jest gotowy. Przeczytaj jak sprawdzić czy paszport jest do odbioru.

Aktualizacja danych
2021-06-12