Portugalia na wakacje 2021 (koronawirus) – co musisz wiedzieć?

Portugalia wakacje 2021 (koronawirus, zasady wyjazdu do portugalii)

Portugalia ponownie otworzyła się na turystów zagranicznych, w tym tych z obszaru Unii Europejskiej. Z początkiem maja 2021 r. skończył się tam stan wyjątkowy, jednak obecnie utrzymywana jest „sytuacja klęski żywiołowej”. Podróżni udający się do tego kraju liniami lotniczymi są zobligowani do wypełnienia Karty Lokalizacyjnej Pasażera. Portugalia co 15 dni aktualizuje listę krajów, z których wjazd jest zabroniony, dotyczy to sytuacji, gdy liczba zachorowań na Covid-19 w konkretnym państwie przekroczy 500 przypadków na 100 000 mieszkańców.

Aktualizacja z dnia 30.06.2021 - Na podstawie komunikatu Ambasady Portugalii w Warszawie – od 1 lipca 2021, osoby które legitymują się paszportem covidowym (Unijny Certyfikat COVID) są zwolnione z obowiązkowego testu na koronawirusa przed wjazdem do Portugalii, jeżeli od przyjęcia drugiej dawki, lub przyjęcia szczepionki jednodawkowej upłynęło co najmniej 14 dni. Ozdrowieńcy są zwolnieni z obowiązkowego testu, gdy od testu z wynikiem pozytywnym minęło od 11 do 180 dni. Pasażerów tranzytowych również dotyczy obowiązek okazania negatywnego wyniku testu na Covid19, albo paszportu covidowego. Osoby legitymujące się paszportem covidowym będą mogły swobodnie przemieszczać się na terytorium Portugalii niezależnie od ograniczeń nakładanych w związku z sytuacją epidemiczną. Będą miały wstęp na imprezy i wydarzenia o charakterze, kulturalny, sportowym biznesowym itp., bez konieczności wykonywania testu na Covid-19, gdyby taki był wymagany.

Dodatkowe informacje: https://ambasada-portugalii.pl/pl/

Aktualnie obowiązujące przepisy nie zwalniają osób zaszczepionych z okazania po przybyciu do kontynentalnej Portugalii  negatywnego wyniku testu na Covid-19. Wszyscy (oprócz dzieci do lat 12) muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR, albo szybkiego testu antygenowego uznawanego przez UE. Test PCR nie może być wykonany wcześniej niż na 72h przed wjazdem, a test antygenowy powinien być wykonany na maksymalnie 48h przed wjazdem. Na zwolnienie z testu mogą liczyć posiadacze paszportu covidowego udający się na Maderę, gdyż tam alternatywą dla okazania negatywnego wyniku testu jest legitymowanie się zaświadczeniem o szczepieniu lub posiadanie statusu ozdrowieńca. Osoby podróżujące na Azory muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa w formacie cyfrowym lub papierowym.

 

W Portugalii obowiązują pewne obostrzenia pandemiczne. Maski są w wymagane w miejscach publicznych i wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zachowania dystansu 2 metrów.

 • Restauracje, kawiarnie i cukiernie muszą być zamknięte o 1 w nocy, wstęp do północy.
 • Obiekty kulturalne muszą być zamykane o 1 w nocy, wstęp do północy. 50% limit obłożenia.
 • Imprezy plenerowe z oznaczonymi miejscami, określonymi zasadami zachowania odległości i innymi szczegółowymi zasadami, które określi Generalna Dyrekcja Zdrowia.
 • Amatorskie imprezy sportowe i treningowe, z udziałem publiczności, będą miały oznaczone miejsca i zasady zachowania dystansu. W obiektach sportowych może być zajęte tylko 33% miejsc.
 • Sklepy i centra handlowe bez ograniczeń czasowych.
 • Transport publiczny bez ograniczeń przepustowości. Maksymalne obłożenie 2/3 miejsc stojących i siedzących.
 • Taksówki i TVDE z limitem osób na tylnych siedzeniach.

 

Sytuacja przedstawia się inaczej w gminach, gdzie jest więcej zarażeń koronawirusem.

 • Restauracje, kawiarnie i cukiernie zamykane są o 22:30. Ograniczenie grup do 6 osób wewnątrz i 10 osób na zewnątrz.
 • Imprezy kulturalne muszą zakończyć się do 22:30.
 • Sklepy i supermarkety muszą być zamknięte do godziny 21:00.
 • Aktywność fizyczna dozwolona na zewnątrz i na siłowniach.
 • Imprezy plenerowe z limitami, które zostaną określone przez Dyrekcję Generalną Zdrowia.

Szczególne zasady związane ze zwiększoną liczbą zachorowań na Covid-19 obowiązują aktualnie w powiatach: Odemira, Portimão, Aljezur, Resende, Carregal do Sal, Paredes, Miranda do Douro e Valongo.

Niedawno niepokojący wzrost zachorowań na Covid-19 w Lizbonie, spowodował że miasto od 18 czerwca jest otoczone kordonem sanitarnym.

Zaleca się, aby osoby podróżujące na Maderę śledziły stronę: http://www.visitmadeira.pt, natomiast wybierający się na Azory, stronę: https://www.visitazores.com/en. Są tam m.in. szczegółowo opisane obostrzenia obowiązujące aktualnie w/w regionach.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje, aby przed podróżą zarejestrować się w systemie Odyseusz, który w przypadku wystąpienia wyjątkowych sytuacji podczas wojaży umożliwi kontakt z MSZ. Za jego pośrednictwem  przesyłane są  także powiadomienia o zagrożeniach w kraju podróży oraz inne informacje konsularne: https://odyseusz.msz.gov.pl

Ostatnia aktualizacja