Paszport Szamotuły - Biuro paszportowe w Szamotułach

Adres 🇵🇱

Terenowy Punkt Paszportowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szamotułach
ul. Wojska Polskiego 1
Szamotuły 64-500
Polska

Telefon 📞
województwo
wielkopolskie
Godziny otwarcia
Dzień Time slot Comment
poniedziałek: 8:00-15:00
wtorek: 8:00-15:00
środa: 8:00-15:00
czwartek: 8:00-15:00
piątek: 8:00-15:00
sobota: biuro paszportowe zamknięte
niedziela: biuro paszportowe zamknięte

Biuro paszportowe w Szamotułach. Jakie są godziny otwarcia biura paszportowego w mieście Szamotuły? Gdzie dokładnie złożyć wniosek o paszport? Jak wyrobić paszport? Jaki jest czas oczekiwania na wyrobienie paszportu? Ile kosztuje nowy paszport i kto może skorzystać ze zniżki za jego wyrobienie? Jak przygotować zdjęcie do paszportu? Czytaj dalej aby uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania.

Paszport Szamotuły

W Szamotułach możesz wyrobić paszport składając wniosek o paszport w lokalnym biurze paszportowym. W sprawach wyrobienia paszportu nie obowiązuje na szczęście rejonizacja. Nie musisz być mieszkańcem Szamotuł, być zameldowanym w Szamotułach lub mieszkać w jego najbliższej okolicy, aby wyrobić w tutejszym punkcie paszportowym nowy paszport. Z ciekawostek warto wspomnieć, że organem urzędowym wydającym nowy paszport jest wojewoda.

 

Jak wyrobić paszport w Szamotułach?

Wniosek o paszport nie może zostać pobrany online i złożony przez Internet. Każdy mieszkaniec Szamotuł wnioskujący o nowy paszport może odwiedzić jakie chce biuro paszportowe w Polsce i złożyć w nim wniosek o nowy paszport.

Poradnik ubiegania się o paszport w Szamotułach

Sprawne wyrobienie paszportu w mieście Szamotuły. Przygotuj się krok po kroku. 

  1. Zapamiętaj w jakich godzinach jest czynne biuro paszportowe. Nie koniecznie dobrym dniem na złożenie wniosku paszportowego jest poniedziałek, gdzie przeważnie będzie większa kolejka. Lepiej odwiedzić urząd w środku tygodnia. Największe kolejki ubiegających się o paszport w Szamotułach powstają w okresie wakacyjnym. Lepiej nie zostawiaj złożenia wniosku o paszport na ostatnią chwilę tuż przed wyjazdem na zagraniczny urlop.

  2. Przygotuj odpowiednie zdjęcie. Zdjęcie musi spełniać określone wymagania. Wypełnij wniosek o paszport na specjalnym druku, który dostępny jest w każdym biurze paszportowym. Przypomnę, że nie możesz drukować wniosku ze stron internetowych i z nim udać się do urzędu.

  3. Dołącz jedno zdjęcia do wniosku paszportowego. Nie może być starsze niż 6 miesięcy.

  4. Zabierz ze sobą dowód osobisty. Musisz potwierdzić swoją tożsamość.

  5. Przygotuj odpowiednią kwotę na nowy paszport. Sprawdź dokładnie ile kosztuje wyrobienie paszportu, kogo obowiązuje niższa cena? Wyrabiając nowy paszport w Szamotułach czy w jakimś innym mieście zapłacisz tyle samo. Podstawowa opłata za paszport to kwota 140 zł, jednak może być niższa jeśli załapiesz się na zniżkę, niektórzy mogą go nawet otrzymać za darmo. Od 19 lipca 2019 roku osoby poniżej 18 roku życia nie muszą okazywać w urzędzie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do zniżki).

  6. W przypadku pytań związanych z uzyskaniem nowego paszportu, wymianą starego możesz skorzystać z kontaktu telefonicznego, zadzwonić do biura paszportowego i zapytać o problematyczną kwestię, niektóre urzędy wojewódzkie uruchomiły nawet infolinię paszportową.

  7. Złóż wniosek o paszport osobiście w biurze paszportowym. Nowy paszport odbierasz tylko z tego samego punktu paszportowego do którego złożyłeś wniosek.

  8. Od urzędnika przyjmującego wniosek paszportowy otrzymasz potwierdzenie, że wniosek wpłynął. Od lipca 2019 roku, od kiedy obowiązuje nowy wzór wniosku o paszport możesz wpisać na nim numer telefonu lub adres e-mail w celu otrzymania informacji, że paszport jest już gotowy do odbioru. 

 

Czas oczekiwania w Szamotułach na paszport

Czas oczekiwania na paszport w Szamotułach może być uzależniony od liczby wnioskujących o niego osób. Z pewnością będzie dłuższy w okresie przed wakacyjnym i wakacyjnym w porównaniu do innych miesięcy w roku. Standardowo nie powinien przekroczyć jednego miesiąca. Jeśli na złożonym wniosku był wpisany kontakt (sms lub e-mail) z pewnością otrzymasz wiadomość, że już można udać się do biura paszportowego po oczekiwany nowy paszport. Innym rozwiązaniem jest sprawdzenie przez stronę internetową czy jest gotowy. Strona www https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/sprawdz-czy-twoj-paszport-jest-gotowy.

Aktualizacja danych
2021-06-18

Inne biura paszportowe w okolicy

Wniosek o paszport możesz złożyć w dowolnie wybranym biurze paszportowym. Pamiętaj, że w tym biurze w którym złożysz wniosek o paszport z tego też biura paszportowego musisz odebrać paszport.

Biuro paszportowe Poznań - ul. ks. Jakuba Wujka 1 - 32.51km
Paszport Nowy Tomyśl - Biuro paszportowe - ul. Poznańska 33 - 44.07km
Paszport Piła - Biuro paszportowe - Aleja Niepodległości 33 - 62.02km
Paszport Gniezno - Biuro paszportowe - ul. Papieża Jana Pawła II 9/10 - 64.09km
Biuro paszportowe Leszno - Plac Kościuszki 4 - 84.47km
Biuro paszportowe Gorzów Wielkopolski - ul. Jagiellończyka 8 - 92.33km