Tygodniowa przerwa w wydawaniu paszportów

paszport

Śpiesz się! Tygodniowa przerwa w wydawaniu paszportów.

Punkty Paszportowe zawieszą swoje działanie w drugim tygodniu listopada. Ma to związek z uruchamianiem Rejestru Dokumentów Paszportowych. We wskazanym okresie czasu, zarówno w kraju jak i za granicą, nie będzie możliwe złożenie wniosku o paszport, ani odebranie gotowego dokumentu.

Przerwa w działaniu Biur Paszportowych jest zaplanowana na dni od 8 do 14 listopada 2022. Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o to, żeby tę tygodniową przerwę w funkcjonowaniu Biur Paszportowych uwzględnić w swoich planach wyjazdowych i zdecydować się na wizytę w urzędzie najpóźniej do 7 listopada, albo po 15 listopada. Mimo przerwy, w nagłych wypadkach urzędy będą wydawać paszporty tymczasowe. Po 14 listopada zakończy się era papierowych wniosków o paszport, które zostaną zastąpione wnioskami elektronicznymi. Inną ważną zmianą będzie obniżenie granicy wiekowej wydawania paszportów z 10-letnim terminem ważności – teraz będą otrzymywać je już dzieci, które ukończyły 12 lat.  Jak zapewnia MSZ "Uproszczone zostaną zasady pobierania opłat – w miejsce skomplikowanego systemu podwyższania i pomniejszania opłat w określonych przypadkach pojawi się jednolita i przejrzysta tabela opłat”.

Dokładne co do godziny czasy zamknięcia punktów paszportowych przed przerwą oraz ich otwarcia po przerwie, są dostępne w komunikatach na stronach internetowych Urzędów Wojewódzkich. Z komunikatem MSZ w sprawie przerwy w wydawaniu paszportów można zapoznać się pod linkiem: https://www.gov.pl/web/syria/uruchomienie-nowego-systemu-paszportowego---przerwa-w-przyjmowaniu-wnioskow-i-wydawaniu-paszportow

Ostatnia aktualizacja