Paszport Wałcz - Biuro paszportowe w Wałczu

Adres 🇵🇱

Terenowy Punkt Paszportowy w Wałczu
Dąbrowskiego 17
Wałcz 78-600
Polska

Telefon 📞
województwo
zachodniopomorskie
Dodatkowe uwagi

Punkt paszportowy mieści się w Starostwie Powiatowym (pokój 101, piętro 1).

Godziny otwarcia
Dzień Time slot Comment
poniedziałek: 8:00-14:50
wtorek: 8:00-14:50
środa: 8:00-14:50
czwartek: 8:00-14:50
piątek: 8:00-14:50
sobota: biuro paszportowe zamknięte
niedziela: biuro paszportowe zamknięte

Biuro paszportowe w Wałczu. Jakie są godziny otwarcia biura paszportowego w mieście Wałcz? Gdzie złożyć wniosek o paszport? Jak wyrobić paszport? Jaki jest czas oczekiwania na wyrobienie paszportu? Ile kosztuje nowy paszport i kto może skorzystać ze zniżki za jego wyrobienie? Czytaj dalej aby uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania.

Paszport Wałcz

W Wałczu możesz wyrobić paszport składając wniosek o paszport w lokalnym biurze paszportowym. W sprawach wyrobienia paszportu nie obowiązuje na szczęście rejonizacja. Nie musisz być mieszkańcem Wałczu, być zameldowanym w Wałczu lub w jego najbliższej okolicy, aby wyrobić w tutejszym punkcie paszportowym nowy paszport. Z ciekawostek warto wspomnieć, że organem urzędowym wydającym nowy paszport jest wojewoda.

 

Jak wyrobić paszport w Wałczu?

Wniosek o paszport nie może zostać pobrany online i złożony przez Internet. Każdy mieszkaniec Wałcza wnioskujący o nowy paszport może odwiedzić jakie chce biuro paszportowe w Polsce i złożyć w nim wniosek o nowy paszport.

Poradnik ubiegania się o paszport w Wałczu

Sprawne wyrobienie paszportu w mieście Wałcz. Przygotuj się krok po kroku. 

  1. Zapamiętaj w jakich godzinach jest czynne biuro paszportowe. Nie koniecznie dobrym dniem na złożenie wniosku paszportowego jest poniedziałek, gdzie przeważnie będzie większa kolejka. Lepiej odwiedzić urząd w środku tygodnia. Największe kolejki i tłumy ubiegających się o paszport w Wałczu powstają w okresie wakacyjnym. Lepiej nie zostawiaj złożenia wniosku o paszport na ostatnią chwilę tuż przed wyjazdem na zagraniczny urlop.

  2. Przeczytaj jak poprawnie wypełnić wniosek paszportowy i przygotuj odpowiednie zdjęcie. Zdjęcie musi spełniać określone wymagania. Wypełnij wniosek o paszport na specjalnym druku, który dostępny jest w każdym biurze paszportowym. Przypomnę, że nie możesz drukować wniosku ze stron internetowych i z nim udać się do urzędu.

  3. Dołącz jedno zdjęcia do wniosku paszportowego. Nie może być starsze niż 6 miesięcy. Sprawdź gdzie w Wałczu zrobisz profesjonalnie zdjęcia do paszportu.

  4. Zabierz ze sobą dowód osobisty.

  5. Przygotuj odpowiednią kwotę na nowy paszport. Sprawdź dokładnie ile kosztuje wyrobienie paszportu, kogo obowiązuje niższa cena? Wyrabiając nowy paszport w Wałczu czy w jakimś innym mieście zapłacisz tyle samo. Podstawowa opłata za paszport to kwota 140 zł, jednak może być niższa jeśli załapiesz się na zniżkę, niektórzy mogą go nawet otrzymać za darmo. Od 19 lipca 2019 roku osoby poniżej 18 roku życia nie muszą okazywać w urzędzie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do zniżki).

  6. W przypadku pytań związanych z uzyskaniem nowego paszportu, wymianą starego możesz skorzystać z kontaktu telefonicznego, zadzwonić do biura paszportowego i zapytać o problematyczną kwestię, niektóre urzędy wojewódzkie uruchomiły nawet infolinię paszportową.

  7. Złóż wniosek o paszport osobiście w biurze paszportowym w Wałczu. Nowy paszport odbierasz tylko z tego samego punktu paszportowego do którego złożyłeś wniosek.

  8. Od urzędnika przyjmującego wniosek paszportowy otrzymasz potwierdzenie, że wniosek wpłynął. Od lipca 2019 roku, od kiedy obowiązuje nowy wzór wniosku o paszport możesz wpisać na nim numer telefonu lub adres e-mail w celu otrzymania informacji, że paszport jest już gotowy do odbioru. 

 

Czas oczekiwania w Wałczu na paszport

Czas oczekiwania na paszport w Wałczu może być uzależniony od liczby wnioskujących o niego osób. Z pewnością będzie dłuższy w okresie przed wakacyjnym i wakacyjnym w porównaniu do innych miesięcy w roku. Standardowo nie powinien przekroczyć 30 dni. Jeśli na złożonym wniosku był wpisany kontakt (sms lub e-mail) z pewnością otrzymasz wiadomość, że już można udać się do biura paszportowego po oczekiwany nowy paszport. Innym rozwiązaniem jest sprawdzenie przez stronę internetową czy jest gotowy. Przeczytaj jak sprawdzić czy paszport jest do odbioru. Napisz ile musiałeś czekać na swój nowy paszport w komentarzu.

Aktualizacja danych
2021-06-30

Inne biura paszportowe w okolicy

Wniosek o paszport możesz złożyć w dowolnie wybranym biurze paszportowym. Pamiętaj, że w tym biurze w którym złożysz wniosek o paszport z tego też biura paszportowego musisz odebrać paszport.

Paszport Piła - Biuro paszportowe - Aleja Niepodległości 33 - 22.14km
Paszport Łobez - Niepodległości 13 - 69.29km
Paszport Chojnice - Biuro paszportowe - 31 stycznia 56 - 85.45km
Biuro paszportowe Poznań - ul. ks. Jakuba Wujka 1 - 101.97km
Biuro paszportowe Gorzów Wielkopolski - ul. Jagiellończyka 8 - 102.29km