Chorwacja w strefie Schengen. Co z paszportem?

Chorwacja bez paszportu

 

Chorwacja od 1 stycznia 2023 dołącza do strefy Schengen. Staje się jej 27 członkiem. Strefa Schengen umożliwia swobodne podróżowania jej członkom w jej obrębie. Chorwacja również z początkiem 2023 roku zastąpiła swoją walutę kunę walutą Euro. Dotychczas wjazd do Chorwacji na obywateli Polski możliwy był po okazaniu na granicy paszportu lub dowodu osobistego. Wraz z wejściem Chorwacji do strefy Schengen ten wymóg znika. Warto zacytować w tym miejscu cześć artykułu Obywatele UE – dokumenty podróży ze strony europa.eu:

"Jeśli jesteś obywatelem UE nie musisz okazywać dowodu osobistego ani paszportu, kiedy wjeżdżasz z jednego kraju strefy Schengen do drugiego.

Chociaż w obrębie strefy Schengen nie musisz okazywać paszportu przy przekraczaniu granicy, to jednak warto mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty. Mogą bowiem zdarzyć się sytuacje, w których trzeba będzie potwierdzić swoją tożsamość (na przykład podczas zatrzymania przez policję lub przy wejściu na pokład samolotu). Kraje UE należące do strefy Schengen mogą przyjąć przepisy krajowe, które zobowiązywałyby obywateli przebywających na ich terytorium do posiadania przy sobie określonych dokumentów."

Ostatnia aktualizacja