Przejdź do treści

Wyrobienie paszportu - Jak wyrobić nowy paszport?

Wyrobienie paszportu - wymagane dokumenty.

Jeśli chcesz wyrobić paszport szybko i sprawnie koniecznie zastosuje się do poniższych wskazówek. Dzięki nim ustrzeżesz się przed najczęstszymi błędami. Poniżej przedstawiam zestawienie dokumentów jakie musisz ze sobą zabrać (wypełnić na miejscu) udając się do wybranego biura paszportowego. Dodatkowo możesz sprawdzić jak wygląda szczegółowy proces wyrobienia paszportu dla dziecka. Zastanawiasz się co potrzebne jest do wyrobienia paszportu? Już odpowiadam:

  • Wniosek o paszport. Jak to często bywa w urzędzie, aby coś załatwić trzeba najpierw wypełnić stosowny wniosek. Wniosek o paszport dostaniesz w każdym z puntów umożliwiających jego wydanie. Stworzyłem dokładną mapę, gdzie są zaznaczone biura paszportowe na terytorium Polski i mapę, gdzie są zaznaczone biura paszportowe na terytorium Europy. Wniosek musisz wypełnić na druku dostępnym w punkcie paszportowym. Nie możesz sobie go np. wydrukować z Internetu. Wypełnij go wyraźnie i drukowanymi literami. Podpis w wyznaczonej ramce składasz w obecności pracownika urzędu. Składając własnoręczny podpis nie możesz wyjść poza wyznaczoną ramkę. Zerknij jak wygląda wniosek o paszport.
  • Zdjęcie do paszportu. Kolorowa fotografia powinna mieć rozmiar 35 x 45 mm. Wystarczy jedna sztuka. Co ważne musi być wykonana w ostatnich 6 miesiącach od momentu składania wniosku. Zobacz dokładny opis jak zdjęcie ma wyglądać.
  • Jeśli posiadasz zabierz ze sobą ważny dokument paszportowy. W przeciwnym wypadku zabierz ważny dowód osobisty (jeśli masz obowiązek taki dokument posiadać).
  • Potwierdzenie wniesienia opłaty paszportowej. Zobacz ile kosztuje wyrobienie paszportu. Jeśli przysługuje Ci prawo wniesienia niższej opłaty lub prawo otrzymania paszportu za darmo zabierz ze sobą dokument potwierdzający takie uprawnienia.
  • Jeśli ubiegasz się o paszport za granicą Polski i nie posiadasz numeru PESEL zabierz ze sobą odpis skrócony lub zupełny polskiego aktu urodzenia.
  • Jeśli zmieniłaś/zmieniłeś nazwisko z powodu zawarcia małżeństwa za granicą zabierz ze sobą odpis skrócony lub zupełny polskiego aktu małżeństwa.
  • Może się zdarzyć, że na żądanie organu wydającego paszport, w przypadku rozbieżności w danych lub wątpliwości co do tożsamości lub obywatelstwa będziesz musiała/musiał dostarczyć odpis skrócony lub zupełny polskiego aktu stanu cywilnego, albo dokument potwierdzający posiadanie obywatelstwa polskiego.

Po złożeniu w biurze paszportowym wyznaczonych dokumentów musisz uzbroić się w cierpliwość. Ja na swój paszport czekałem około 2 tygodni. Zobacz ile może trwać wyrobienie Twojego paszportu, jak odebrać wyrobiony paszport, jak sprawdzić czy paszport jest gotowy do odbioru.

 

Aktualizacja danych
Ocena
Średnia: 3.1 (71 głosów)