Paszport dla dziecka - Jak wyrobić?

paszport dla dziecka

Wyjeżdżając z dzieckiem za granicę do kraju będącego w Unii Europejskiej potrzebujesz dla niego paszport albo dowód osobisty. Jeśli dziecko wyjeżdża poza Unię Europejską musi posiadać paszport. Jeśli chcesz złożyć wniosek paszportowy dla dziecka w Polsce zastosuj się do poniższych wypunktowanych wskazówek.

 • Pamiętaj, że oboje rodzice muszą być obecni przy składaniu wniosku o paszport
 • Jeśli dziecko ma opiekunów prawnych, wtedy oboje muszą być obecni przy składaniu wniosku
 • Jedne rodzic wystarczy tylko wtedy jeśli:
  • jeden z rodziców nie żyje
  • drugi z rodziców na to się zgodzi pisemnie (podpis na zgodzie musi być potwierdzony notarialnie, przez konsula lub urzędnika punktu paszportowego)
  • jeden z rodziców posiada dokument z sądu potwierdzający że drugi rodzic nie ma prawa decydować w sprawie wydania paszportu dla dziecka
  • rodzic dysponuje orzeczeniem sądu stwierdzającym możliwość wydania paszportu dziecku
  • ojciec dziecka jest nieznany

Dziecko w wieku do 5 lat nie musi być obecne w momencie składania wniosku, ani w czasie jego odbioru. Jeśli Twoje dziecko jest w wieku od 5 lat do 13 lat musi być obecne w momencie składania wniosku o paszport. Jeśli ma już 12 lat zostanie od niego pobrany odcisk palca. Jeśli Twoje dziecko jest w wieku od 13 do 17 lat musi być obecne w momencie składania wniosku o paszport. Zostanie od niego pobrany odcisk palca i będzie musiało złożyć swój podpis. Zobacz ile musisz zapłacić za paszport dla dziecka, oraz jakie dokumenty musisz zabrać ze sobą (oprócz tych wymienionych powyżej w przypadku składania wnioski przez jednego rodzica). Znajdź biuro paszportowe najbardziej Tobie odpowiadające. Wybór ten ułatwi Ci mapa biur paszportowych na terytorium Polski lub poz nią w Europie.

Po 27 marca 2022 paszport będzie mógł wyrobić już 12-latek. Nowa ustawa obniża wiek uprawniający do wyrobienia paszportu z podpisem.

Paszport dla dziecka - nowe zasady od 30 września 2022

 

Aktualizacja danych