EKUZ - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, zabierz ją na zagraniczne wakacje

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zawsze warto mieć przy sobie na wypadek potrzeby skorzystania z usług służby zdrowia za granicą.Uprawnia ona do uzyskania niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie trwania wyjazdu na terytorium państw należących do UE oraz Islandii, Lichtensteinu, Norwegi i Szwajcarii (EFTA).

 

Posiadacz karty EKUZ musi mieć świadomość, że nie gwarantuje ona nieodpłatności za wszystkie usługi medyczne. Dlatego przed wyjazdem warto dokładniej rozeznać się w ramach obowiązywania  EKUZ dla konkretnego kraju. Informacji tych udziela Departament Współpracy Międzynarodowej w Centrali NFZ oraz wojewódzkie oddziały NFZ. W założeniu osoba, która przedstawi kartę EKUZ lekarzowi za granicą jest traktowana jak pacjent ubezpieczony w danym kraju. 

Jak wyrobić EKUZ

Wniosek o kartę ma prawo złożyć każda osoba ubezpieczona w NFZ. W tym celu należy udać się do wojewódzkiego oddziału NFZ  osobiście lub złożyć formularz wniosku za pośrednictwem osoby upoważnionej. Przewidziano także możliwość przesłania wypełnionego wniosku pocztą, drogą e-mail w formie zeskanowanego dokumentu, przez ePUAP oraz faksem. 

Standardowy wzór wniosku o wydanie karty EKUZ można pobrać ze strony NFZ. Podobnie udostępniono wzór upoważnienia (do złożenia wniosku i odbioru EKUZ przez osobę trzecią): 
.

Pracownicy delegowani wypełniają inny rodzaj wniosku, na którym trzeba wskazać, że wyjazd zagraniczny ma charakter delegacji. Z wnioskiem o wydanie karty EKUZ może wystąpić zarówno pracownik, jak i pracodawca na podstawie imiennego upoważnienia udzielonego przez pracownika. 

Czas oczekiwania na EKUZ

Jeżeli wniosek złożymy osobiście, kartę prawdopodobnie uda się odebrać jeszcze tego samego dnia. W wypadku przesłania wniosku o kartę, czas oczekiwania wynosi od 3 do 5 dni. Warto brać pod uwagę, że w sezonie wakacyjnym czas wydania kart w trybie korespondencyjnym wydłuża się i sięga nawet 10 dni. Karty EKUZ wydawane są bezpłatnie.

Co warto wiedzieć jeszcze o karcie EKUZ

EKUZ obowiązuje również na terytoriach:

  • francuskich – Gwadelupa, Martynika, Reunion, Gujana Francuska;
  • portugalskich – Azory, Madera;
  • hiszpańskich – Majorka, Minorka, Ibiza, Wyspy Kanaryjskie.

Niektóre państwa wymagają, aby kartę EKUZ okazać wraz z dokumentem tożsamości (paszportem lub dowodem osobistym). 

Wybierając się do państw spoza obszaru UE i EFTA warto pomyśleć o wykupieniu polisy obejmującej zwrot kosztów leczenia w jednej z firm funkcjonujących na rynku. Nawet dysponując EKUZ i wybierając się w podróż do krajów UE/EFTA można rozważyć dodatkowe ubezpieczenie, gdyż jak wspomniano wyżej, EKUZ gwarantuje tylko niezbędne usługi medyczne, a  zakres podstawowego ubezpieczenia różni się w poszczególnych krajach.

Ostatnia aktualizacja
ARTYKUŁY POWIĄZANE
Komentarze

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone

Ostatnio dodane wpisy na paszport.info

Cyfrowy paszport samochodowy

Cyfrowy paszport pojazdu, to bezprecedensowa inicjatywa Carsmile i OTOMOTO realizowana we współpracy z MC2 Innovations. Celem projektu jest naprawa rynku samochodów używanych w Polsce.

Premier League przygotowuje własny paszport covidowy

Epidemia dała się we znaki Premier League, większość meczów rozgrywano przy pustych trybunach, albo przy bardzo ograniczonej liczbie kibiców. Szansy na przywrócenie normalności szefostwo Premier League, upatruje w pomyśle wydania własnego paszportu covidowego.

Tunezja nie honoruje paszportów covidowych

W lipcu 2021 r. Tunezja odnotowała najwyższy wskaźnik zgonów na COVID-19 spośród wszystkich państw regionu Morza Śródziemnego. Wariant Delta jest szeroko rozpowszechniony. Niektóre regiony turystyczne są objęte lockdownem, a przez to sprawiają wrażenie opustoszałych. Z końcem czerwca 2021 w życie weszły obostrzenia m.in.

Nowe zasady wjazdu na Litwę

Od 5 lipca 2021 obowiązują nowe zasady wjazdu na terytorium Litwy. Kraj ten w obawie przed rozprzestrzenianiem się wariantu Delta, zaostrzył politykę wobec osób przekraczających granice. Na podróżnych nałożono obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu na Covid-19.

Chorwacja wakacje 2021 – praktyczne porady

Aktualizacja z dnia 1 lipca 2021 - Od 1 lipca 2021 r. wszyscy obywatele  Unii Europejskiej, którzy posiadają Unijny Certyfikat COVID (tzw. paszport covidowy), mogą wjechać do Chorwacji bez żadnych ograniczeń.