Chorwacja wakacje 2021 – praktyczne porady

Aktualizacja z dnia 1 lipca 2021 - Od 1 lipca 2021 r. wszyscy obywatele  Unii Europejskiej, którzy posiadają Unijny Certyfikat COVID (tzw. paszport covidowy), mogą wjechać do Chorwacji bez żadnych ograniczeń. Osoby bez paszportu covidowego mogą wjechać, o ile przedstawią ujemny wynik testu PCR nie starszego niż 72h lub szybkiego testu antygenowego nie starszego niż 48h. Akceptowane jest też zaświadczenie o posiadaniu statusu ozdrowieńca i zaświadczenie o szczepieniu. Poinformowała na Twitterze Minister Turystyki i Sportu Chorwacji Nikolina Brnjac.

Dzieci do lat 12, których opiekunowie mają paszport covidowy lub spełniają inne przedstawione wyżej warunki są zwolnione z obowiązku przedstawienia testu.

Podróżni niespełniający warunków niezbędnych do wjazdu na terytorium Chorwacji - zostaną skierowani na kwarantannę (która może ulec skróceniu po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na Covid-19 w Chorwacji). Jeśli ktoś odmówi przeprowadzenia testu, lub uzyska wynik pozytywny, będzie musiał przejść 10-dniową kwarantannę. Osoby przejeżdżające tranzytem przez Chorwację są zwolnione z powyższych warunków, o ile opuszczą kraj w ciągu 12h.

Paszport covidowy/ Unijny Certyfikat COVID można wydrukować z Internetowego Konta Pacjenta https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta,  albo pobrać za pomocą aplikacji mObywatel: https://paszport.info/paszport-covidowy/aplikacja-mobywatel

Szczegółowymi informacjami na temat nowych zasad wjazdu do Chorwacji dysponuje Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polscehttps://croatia.hr/pl-PL

Na terytorium Chorwacji można wjechać bez wizy i pozwolenia na pobyt, jeśli nie będzie on przekraczał 3 miesięcy. Potrzebny będzie tylko paszport, albo dowód osobisty. Zalecane jest zabranie na wyjazd do Chorwacji Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Chorwacja uznaje Unijny Certyfikat COVID czyli tzw. paszport covidowy.

Obostrzenia pandemiczne

Obecnie w Chorwacji wymagane jest noszenie maseczek ochronnych w pomieszczeniach zamkniętych i na zewnątrz, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu co najmniej 1,5 m. Wydarzenia z udziałem publiczności odbywają się z limitem 100 osób i muszą zakończyć się do godziny 22:00, a po 1 lipca 2021 r. do północy (chyba, że uczestnicy będą mieli cyfrowe świadectwo szczepień). Restauracje świadczą usługi wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. Natomiast bary i kawiarnie mogą obsługiwać gości tylko na wolnym powietrzu. Zamknięte są kluby nocne.

Praktyczne rady

  • Szczyt sezonu turystycznego w Chorwacji przypada na 3 ostatnie tygodnie lipca i 3 pierwsze tygodnie sierpnia – w tym okresie ceny usług turystycznych są najwyższe.
  • Celem ułatwienia procedury przekroczenia granicy dobrze jest wypełnić formularz na stronie: https://entercroatia.mup.hr/. Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia zostanie przesłane na podany adres e-mail lub nr telefonu. Należy je umieścić w widocznym miejscu na szybie pojazdu. Na podane dane kontaktowe zostaną wysłane także aktualne rekomendacje Chorwackiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
  • Podróżując samochodem trzeba mieć dowód rejestracyjny i ważny przegląd techniczny oraz ubezpieczenie OC. Na wyposażeniu samochodu muszą być kamizelki odblaskowe, trójkąt ostrzegawczy i apteczka.
  • Nurkować można tylko w wyznaczonych miejscach i czasem wiążą się z tym dodatkowe opłaty raz zezwolenia.
  • Klienci są zobowiązani do pobierania rachunków w sklepach, gdyż opuszczając obiekt mogą być skontrolowani przez służbę skarbową.

Turyści wracający z Chorwacji znajdują się w tej dobrej sytuacji, że w myśl obowiązujących aktualnie przepisów są zwolnieni z kwarantanny po powrocie do Polski.

 

 

Ostatnia aktualizacja
Komentarze

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone

Ostatnio dodane wpisy na paszport.info

Od 1 października do Wielkiej Brytanii tylko z paszportem

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministerstwo transportu Wielkiej Brytanii, dowód osobisty nie będzie już wystarczającym dokumentem przy przekraczaniu granicy tego państwa i przestanie być akceptowany jako ważny dokument  uprawniający do wjazdu na teren Wielkiej Brytanii.

Paszport dla osób z chorobami rzadkimi

Minister zdrowia zapowiedział 24 sierpnia 2021 r. wprowadzenie specjalnych paszportów dla osób z chorobami rzadkimi. Posługując się takowym paszportem pacjenci będą mogli w każdej chwili uzyskać pomoc na SOR i u dowolnego lekarza.

Paszport covidowy do Włoch, lepiej go zabierz

Rząd włoski zapowiedział, że od 6 sierpnia 2021r., paszport covidowy będzie obligatoryjny przy wejściu do restauracji, barów, muzeów itp. miejsc. W ten sposób Włochy próbują utrzymać aktywność gospodarczą m.in. w sektorze turystycznym mimo zagrożenia ze strony Covid-19.

Cyfrowy paszport samochodowy

Cyfrowy paszport pojazdu, to bezprecedensowa inicjatywa Carsmile i OTOMOTO realizowana we współpracy z MC2 Innovations. Celem projektu jest naprawa rynku samochodów używanych w Polsce.

Premier League przygotowuje własny paszport covidowy

Epidemia dała się we znaki Premier League, większość meczów rozgrywano przy pustych trybunach, albo przy bardzo ograniczonej liczbie kibiców. Szansy na przywrócenie normalności szefostwo Premier League, upatruje w pomyśle wydania własnego paszportu covidowego.

Paszport covidowy - Tunezja go nie honoruje

W lipcu 2021 r. Tunezja odnotowała najwyższy wskaźnik zgonów na COVID-19 spośród wszystkich państw regionu Morza Śródziemnego. Wariant Delta jest szeroko rozpowszechniony. Niektóre regiony turystyczne są objęte lockdownem, a przez to sprawiają wrażenie opustoszałych. Z końcem czerwca 2021 w życie weszły obostrzenia m.in.