Chorwacja wakacje 2021 – praktyczne porady

Chorwacja wakacje 2021 praktyczne porady

Aktualizacja z dnia 1 lipca 2021 - Od 1 lipca 2021 r. wszyscy obywatele  Unii Europejskiej, którzy posiadają Unijny Certyfikat COVID (tzw. paszport covidowy), mogą wjechać do Chorwacji bez żadnych ograniczeń. Osoby bez paszportu covidowego mogą wjechać, o ile przedstawią ujemny wynik testu PCR nie starszego niż 72h lub szybkiego testu antygenowego nie starszego niż 48h. Akceptowane jest też zaświadczenie o posiadaniu statusu ozdrowieńca i zaświadczenie o szczepieniu. Poinformowała na Twitterze Minister Turystyki i Sportu Chorwacji Nikolina Brnjac.

Dzieci do lat 12, których opiekunowie mają paszport covidowy lub spełniają inne przedstawione wyżej warunki są zwolnione z obowiązku przedstawienia testu.

Podróżni niespełniający warunków niezbędnych do wjazdu na terytorium Chorwacji - zostaną skierowani na kwarantannę (która może ulec skróceniu po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na Covid-19 w Chorwacji). Jeśli ktoś odmówi przeprowadzenia testu, lub uzyska wynik pozytywny, będzie musiał przejść 10-dniową kwarantannę. Osoby przejeżdżające tranzytem przez Chorwację są zwolnione z powyższych warunków, o ile opuszczą kraj w ciągu 12h.

Paszport covidowy/ Unijny Certyfikat COVID można wydrukować z Internetowego Konta Pacjenta https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta,  albo pobrać za pomocą aplikacji mObywatel: https://paszport.info/paszport-covidowy/aplikacja-mobywatel

Szczegółowymi informacjami na temat nowych zasad wjazdu do Chorwacji dysponuje Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polscehttps://croatia.hr/pl-PL

Na terytorium Chorwacji można wjechać bez wizy i pozwolenia na pobyt, jeśli nie będzie on przekraczał 3 miesięcy. Potrzebny będzie tylko paszport, albo dowód osobisty. Zalecane jest zabranie na wyjazd do Chorwacji Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Chorwacja uznaje Unijny Certyfikat COVID czyli tzw. paszport covidowy.

Obostrzenia pandemiczne

Obecnie w Chorwacji wymagane jest noszenie maseczek ochronnych w pomieszczeniach zamkniętych i na zewnątrz, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu co najmniej 1,5 m. Wydarzenia z udziałem publiczności odbywają się z limitem 100 osób i muszą zakończyć się do godziny 22:00, a po 1 lipca 2021 r. do północy (chyba, że uczestnicy będą mieli cyfrowe świadectwo szczepień). Restauracje świadczą usługi wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. Natomiast bary i kawiarnie mogą obsługiwać gości tylko na wolnym powietrzu. Zamknięte są kluby nocne.

Praktyczne rady

  • Szczyt sezonu turystycznego w Chorwacji przypada na 3 ostatnie tygodnie lipca i 3 pierwsze tygodnie sierpnia – w tym okresie ceny usług turystycznych są najwyższe.
  • Celem ułatwienia procedury przekroczenia granicy dobrze jest wypełnić formularz na stronie: https://entercroatia.mup.hr/. Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia zostanie przesłane na podany adres e-mail lub nr telefonu. Należy je umieścić w widocznym miejscu na szybie pojazdu. Na podane dane kontaktowe zostaną wysłane także aktualne rekomendacje Chorwackiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
  • Podróżując samochodem trzeba mieć dowód rejestracyjny i ważny przegląd techniczny oraz ubezpieczenie OC. Na wyposażeniu samochodu muszą być kamizelki odblaskowe, trójkąt ostrzegawczy i apteczka.
  • Nurkować można tylko w wyznaczonych miejscach i czasem wiążą się z tym dodatkowe opłaty raz zezwolenia.
  • Klienci są zobowiązani do pobierania rachunków w sklepach, gdyż opuszczając obiekt mogą być skontrolowani przez służbę skarbową.

Turyści wracający z Chorwacji znajdują się w tej dobrej sytuacji, że w myśl obowiązujących aktualnie przepisów są zwolnieni z kwarantanny po powrocie do Polski.

 

 

Ostatnia aktualizacja