Czechy i Słowacja - zmiany zasad wjazdu od 9 lipca 2021

Czechy - od 9 lipca 2021 od osób, które nie są w pełni zaszczepione, a chcą wjechać na teren Czech, będzie wymagany negatywny wynik testu na Covid-19. Muszą też mieć przy sobie potwierdzenie wypełnienia formularza lokalizacyjnego przez Internet https://plf.uzis.cz, albo wypełnić go na granicy. Z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu będą zwolnione osoby posiadające tzw. paszport covidowy, albo inne dokumenty potwierdzające pełne zaszczepienie, czy posiadanie statusu ozdrowieńca. Podróżni jadący przez Czechy tranzytem, będą zwolnieni z testów jeżeli opuszczą kraj przed upływem 12h. Istnieje możliwość zrobienia testu w Czechach, ale dopiero 5 dnia po przyjeździe.

 

 

Słowacja - tamtejsze władze zdecydowały o wprowadzeniu trójstopniowej skali zagrożeń epidemicznych, gdzie zielony stopień oznacza kontrole wyrywkowe, pomarańczowy sprawdzanie większości podróżnych, a czarny kontrolowanie każdego.  Od 9 lipca 2021 r. wjeżdżający do tego kraju będą podlegali kwarantannie, chyba że przedstawią dowód pełnego zaszczepienia, które miało miejsce na conajmniej 14 dni przed wjazdem. Z kwarantanny będą zwolnieni też legitymujący się uzyskaniem statusu ozdrowieńca w ciągu ostatnich 180 dni, a zaszczepieni przynajmniej jedną dawką przeciwko Covid-19. Dzieci do lat 12 są zwolnione z kwarantanny. Osoby skierowane na kwarantannę mogą ją skrócić do 5 dni, o ile zrobią test PCR, a jego wynik okaże się negatywny.

Jeżeli ktoś podróżuje na Słowację liniami lotniczymi, to dalej jest istotne czy wjeżdża z kraju uznawanego za bezpieczny. Jeśli nie, to będzie musiał przedłożyć negatywny wynik testu PCR, który nie będzie starszy niż 72h.

 

https://www.facebook.com/martin.klus/posts/2976566879229233?__tn__=K-R

 

Wszyscy wjeżdżający na teren Słowacji (z wyjątkiem przejazdów tranzytowych), są zobligowani do rejestracji na stronie www.korona.gov.sk/ehranica . Od 5 lipca 2021 r. Słowacja zamknęła niektóre polsko-słowackie przejścia graniczne do odwołania:

https://www.gov.pl/web/slowacja/zasady-wjazdu-cudzoziemcow-do-republiki-slowackiej-i-tranzytu-przez-jej-terytorium

 

 

Nowe uregulowania są spowodowane obawami Czech i Słowacji związanymi z szerzeniem się na świecie wariantu Delta. Od tej pory za zaszczepionych będą uznawane osoby, które przyjęły dwie dawki dwuzdawkowych preparatów, lub jedną Johnson&Johnson - a nie jak wcześniej zaszczepieni przynajmniej 1 dawką. Ważność szczepień przewidziana przez oba kraje wynosi obecnie 365 dni.

Ostatnia aktualizacja
Komentarze

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone

Ostatnio dodane wpisy na paszport.info

Od 1 października do Wielkiej Brytanii tylko z paszportem

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministerstwo transportu Wielkiej Brytanii, dowód osobisty nie będzie już wystarczającym dokumentem przy przekraczaniu granicy tego państwa i przestanie być akceptowany jako ważny dokument  uprawniający do wjazdu na teren Wielkiej Brytanii.

Paszport dla osób z chorobami rzadkimi

Minister zdrowia zapowiedział 24 sierpnia 2021 r. wprowadzenie specjalnych paszportów dla osób z chorobami rzadkimi. Posługując się takowym paszportem pacjenci będą mogli w każdej chwili uzyskać pomoc na SOR i u dowolnego lekarza.

Paszport covidowy do Włoch, lepiej go zabierz

Rząd włoski zapowiedział, że od 6 sierpnia 2021r., paszport covidowy będzie obligatoryjny przy wejściu do restauracji, barów, muzeów itp. miejsc. W ten sposób Włochy próbują utrzymać aktywność gospodarczą m.in. w sektorze turystycznym mimo zagrożenia ze strony Covid-19.

Cyfrowy paszport samochodowy

Cyfrowy paszport pojazdu, to bezprecedensowa inicjatywa Carsmile i OTOMOTO realizowana we współpracy z MC2 Innovations. Celem projektu jest naprawa rynku samochodów używanych w Polsce.

Premier League przygotowuje własny paszport covidowy

Epidemia dała się we znaki Premier League, większość meczów rozgrywano przy pustych trybunach, albo przy bardzo ograniczonej liczbie kibiców. Szansy na przywrócenie normalności szefostwo Premier League, upatruje w pomyśle wydania własnego paszportu covidowego.

Paszport covidowy - Tunezja go nie honoruje

W lipcu 2021 r. Tunezja odnotowała najwyższy wskaźnik zgonów na COVID-19 spośród wszystkich państw regionu Morza Śródziemnego. Wariant Delta jest szeroko rozpowszechniony. Niektóre regiony turystyczne są objęte lockdownem, a przez to sprawiają wrażenie opustoszałych. Z końcem czerwca 2021 w życie weszły obostrzenia m.in.