Dzwoniliśmy na infolinie paszportowe i co z tego wynikło?

infolinia paszportowa

W Polsce uruchomiono wiele infolinii paszportowych. Większość z nich ma charakter lokalny i jest przypisana do konkretnego województwa. W teorii, gdy zadzwonimy na podany numer telefonu, powinniśmy otrzymać informacje na temat nurtujących nas kwestii dotyczących procedury wyrabiania paszportu. W praktyce nie wszystko zawsze działa jak należy.

 

Zacznijmy od tego, że niektóre infolinie, to po prostu automaty odtwarzające nagrania. Usługa tylko dla bardzo cierpliwych i nigdy nie można mieć pewności, że w którymś z nagrań znajdziemy odpowiedź na interesujące nas kwestie szczegółowe. Takie skrajne zautomatyzowanie infolinie mają więcej wad niż zalet, nawet jeśli weźmie się pod uwagę, że działają 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

 

Istnieją też infolinie, gdzie po wybraniu odpowiedniej cytry, możemy połączyć się z konsultantem, rzeczywistą osobą. Tutaj trzeba mieć jednak sporo szczęścia, większość numerów odrzuca połączenie, albo po odtworzeniu formułek np. dotyczących zasad przetwarzania danych osobowych, skazuje dzwoniących na czekanie w nieskończoność. Nie udało się połączyć z konsultantem na infolinii Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach pod nr 32 207 70 99. Analogiczna sytuacja na infolinii informacji paszportowej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie pod nr 12 392 26 30. Bezskuteczne były też próby połączenia z infolinią paszportową Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie nr 22 695 73 45, a także z infolinią w Jeleniej Górze nr 75 722 94 49.

Podobnie trudno dodzwonić się do biur paszportowych. Nie udało się połączyć m.in z Biurem Paszportowym Warszawa - Śródmieście dzwoniąc pod nr 22 695 73 88 i z Biurem Paszportowym w Olsztynie nr 89 519 09 24, żeby zarezerwować miejsce w kolejce.

 

W  nielicznych przypadkach, gdy udało się uzyskać połączenie z konsultantem, otrzymaliśmy rzeczową informację i uprzejmą pomoc. Gdyby wszystkie infolinie tak działały, wspaniale wypełniałyby swoje zadanie. Jeżeli jednak w wyznaczonych godzinach pracy nie są dostępne, lub jesteśmy automatycznie rozłączani, mamy poczucie sporego zawodu. Tym bardziej jeśli komunikat sugeruje, że jesteśmy na początku kolejki, a po chwili następuje odrzucenie połączenia. Na niektóre infolinie nie udało się dodzwonić wykonując nawet 9 połączeń jednego dnia.

(Stan na dzień 18 maja 2022)

infolinia paszportowa na infolinie.info

 

Ostatnia aktualizacja