Paszport dla osób z chorobami rzadkimi

paszport

Minister zdrowia zapowiedział 24 sierpnia 2021 r. wprowadzenie specjalnych paszportów dla osób z chorobami rzadkimi. Posługując się takowym paszportem pacjenci będą mogli w każdej chwili uzyskać pomoc na SOR i u dowolnego lekarza. Według urzędników taki paszport ma stanowić gwarancję, że chorzy na rzadkie choroby zostaną odpowiednio zaopiekowani i przygotowani na sytuacje, gdy pilnie będą potrzebować pomocy i wsparcia medycznego. W tej chwili w Polsce znajduje się 2-3 miliony osób, które mogą być uprawnione do otrzymania rzeczonego paszportu.

 

Dzięki informacjom zawartym w paszporcie lekarz otrzyma wgląd w sytuację pacjenta i możliwość pozyskania ważnych informacji telefonicznie i co za tym idzie będzie mógł udzielić choremu optymalnej pomocy.

 

Podana została perspektywa czasowa, w której będzie realizowany przyjęty przez rząd plan dla chorób rzadkich. 37 zadań w jego ramach ma być wykonanych w latach 2021-2023. Wśród tych zadań znajduje się właśnie wdrożenie paszportów dla osób z chorobami rzadkimi, które mają stanowić  rodzaj przepustek ułatwiających leczenie bez zbędnej zwłoki i biurokracji.

Ostatnia aktualizacja