Jak można przyspieszyć wydanie paszportu?

paszport

Obecnie obowiązujące prawo gwarantuje otrzymanie paszportu w ciągu 30 dni od momentu złożenia wniosku. Wydanie paszportu można przyspieszyć tylko w uzasadnionych przypadkach. Sytuacje takie muszą być udokumentowane. Poniżej przedstawiamy sposoby, dzięki którym można spróbować uzyskać paszport szybciej.

 

Złożenie wniosku o paszport w mniej obleganym biurze paszportowym

W myśl przepisów obowiązujących od 2012 r. można składać wniosek o paszport nie tylko w biurach paszportowych przypisanych do miejsca zameldowania czy zamieszkania, ale w całej Polsce. Zatem istnieje możliwość wytypowania urzędu, w którym kolejka oczekujących jest najkrótsza. I tam właśnie warto złożyć wniosek, by potem odebrać gotowy paszport szybciej.

 

Złożenie wniosku o paszport tymczasowy

Sposobem na szybsze uzyskanie paszportu jest również wyrobienie paszportu tymczasowego o krótszym terminie ważności. Jego wydanie zajmuje mniej czasu, ale do jego wyrobienia trzeba mieć poważny powód np. choroba, pogrzeb bliskiej osoby lub tymczasowa niemożność pobrania odcisków palców. Należy jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie kraje respektują paszporty tymczasowe. Informacja o terminie ważności zapisana jest w dokumencie i wynosi nie dłużej niż 12 miesięcy. Po złożeniu wniosku, paszport będzie wyrobiony najszybciej jak to możliwe, nawet w ciągu kilku dni.

 

Sprawdzanie gotowości paszportu

W zależności od obłożenia danego biura paszportowego, paszport może być gotowy przed upływem 30 dni. Warto zatem na bieżąco sprawdzać jego gotowość. Potrzebny jest do tego nr sprawy znajdujący się na potwierdzeniu złożenia wniosku o paszport oraz dostęp do Internetu lub telefon.

Ostatnia aktualizacja