Wiza Schengen

paszport

Wiza Schengen jest wydawana obywatelom niektórych państw spoza strefy Schengen i jest niezbędna do podróżowania po niej. Wydawana jest ona przez właściwy organ jednego z państw Schengen (konsulat/ambasadę) i upoważnia do podróżowania po wszystkich 26 państwach Schengen. Jest ona ważna do 90 dni w okresie półrocznym. Może zostać wydana z jednokrotnym, dwukrotnym lub wielokrotnym prawem do wjazdu do strefy Schengen. Jeżeli planowany wyjazd przekracza 90 dni, wówczas podlega on regulacjom krajowym.

Dla kogo wiza?

Lista państw, których obywatele są zobowiązani do posiadania wizy podczas przekraczania zewnętrznych granic strefy jest zawarta w rozporządzeniu Rady z dnia 15 marca 2001 roku: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX:02001R0539-20170611

Unia Europejska (UE) zawarła umowy o ułatwieniach wizowych m.in. z Bośnią i Hercegowiną, Wyspami Zielonego Przylądka, Rosją i Ukrainą. Na podstawie tych umów stworzone są  ułatwienia wizowe dla obywateli obu stron. 

Państwa strefy Schengen

Do strefy Schengen należą obecnie: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania,  Holandia, Islandia, Litwa, Lichtenstein, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry i Włochy.

Do jakich celów wymagane są wizy Schengen

Wizy wymaga nie tylko pobyt w strefie Schengen przez okres do 90 dni w przeciągu pół roku (krótkoterminowa wiza Schengen typu C), ale również tranzyt (tranzytowa wiza typu C-RT) oraz tranzyt przez lotnisko (tranzytowe wizy lotniskowe typu A). Z posiadania wizy lotniskowej mogą być zwolnione osoby, które:

  • mają wizę lub dokument pobytowy jednego z państw Schengen,
  • posiadają wizę ważną dla państwa UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), Kanady, Japonii, lub Stanów Zjednoczonych,
  • posiadają ważne zezwolenie na pobyt wydane przez państwo UE lub EOG,
  • posiadają zezwolenie na pobyt wydane przez Księstwo Andory, Kanadę, Japonię, Republikę San Marino lub Stany Zjednoczone (które gwarantuje nieograniczone prawo do powrotu),
  • są członkami rodziny obywatela Szwajcarii, UE lub EOG,
  • posiadają paszport dyplomatyczny,
  • są członkami załogi lotniczej umawiających się stron konwencji chicagowskiej o międzynarodowym lotnictwie cywilnym.

Składanie wniosku

Wniosek o wizę Schengen składa się w konsulacie kraju, do którego chce się odbyć podróż, albo tego w którym planuje się spędzić najwięcej czasu. Wniosek winien być złożony co najmniej na 15 dni przed planowanym rozpoczęciem podróży. Z procedury wizowej można w niektórych przypadkach skorzystać bezpłatnie, jeżeli spełnia się określone  kryteria takie np. bycie członkiem rodziny obywatela UE/EOG. 

Dokumenty potrzebne przy staraniu się o wizę Schengen:

  • paszport z co najmniej dwiema pustymi stronami, który został wydany w przeciągu ostatnich 10 lat i będzie ważny przez co najmniej kolejne 3 miesiące,
  • wypełniony formularz wizowy,
  • zdjęcie wykonane zgodnie ze standardami ICAO,
  • w krajach, w których działa system informacji wizowej - odciski palców (są wyjątki),
  • opłata wizowa oraz opłata za usługę (jeśli jest wymagana),
  • podróżne ubezpieczenie medyczne na minimalną kwotę 30 000 EUR,
  • inne dokumenty związane z celem pobytu, zakwaterowaniem, potwierdzeniem środków wystarczających na pobyt.

Decyzja o przyznaniu wizy podejmowana jest w przeciągu 15 dni, a w indywidualnych przypadkach okres ten może być przedłużony do 30, a nawet 60 dni. Dodatkowego czasu może też wymagać ewentualne konsultowanie w sprawie wniosków wizowych, którego życzą sobie niektóre państwa. 

Opracowano na podstawie: ec.europa.eu

Ostatnia aktualizacja