Paszport Wodzisław Śląski - Biuro paszportowe

Adres 🇵🇱

Terenowy Punkt Paszportowy w Wodzisławiu Śląskim
Pszowska 92a
Wodzisław Śląski 44-300
Polska

Telefon 📞
województwo
śląskie
Godziny otwarcia
Weekday Time slot Comment
poniedziałek: 7:30-15:30
wtorek: 7:30-15:30
środa: 7:30-15:30
czwartek: 7:30-17:00
piątek: 7:30-14:00
sobota: biuro paszportowe zamknięte
niedziela: biuro paszportowe zamknięte

Biuro paszportowe Wodzisław Śląski. Jakie są godziny otwarcia biura paszportowego w Wodzisławiu Śląskim? Gdzie złożyć wniosek o paszport? Jak wypełnić wniosek paszportowy? Jak wyrobić paszport? Jaki jest czas oczekiwania na wyrobienie paszportu? Ile kosztuje nowy paszport i kto może skorzystać ze zniżki? 

Czytaj dalej aby uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania. 

Paszport Wodzisław Śląski

W Wodzisławiu Śląskim możesz wyrobić paszport składając wniosek o paszport w lokalnym biurze paszportowym. W sprawach wyrobienia paszportu nie obowiązuje na szczęście rejonizacja. Nie musisz być mieszkańcem Wodzisławia Śląskiego, być zameldowanym w Wodzisławiu Śląskim lub w jego najbliższej okolicy, aby wyrobić w tutejszym punkcie paszportowym nowy paszport.

 

Jak wyrobić paszport w Wodzisławiu Śląskim?

Wniosek o paszport nie może zostać pobrany online i złożony za pośrednictwem Internetu. Każdy mieszkaniec Wodzisławia Śląskiego wnioskujący o nowy paszport, o jego wymianę może odwiedzić dowolne biuro paszportowe w Polsce i złożyć w nim wniosek o nowy paszport.

Poradnik ubiegania się o paszport w Wodzisławiu Śląskim

Sprawne wyrobienie paszportu w mieście Wodzisław Śląski. Przygotuj się krok po kroku. 

  1. Sprawdź w jakich godzinach jest czynne biuro paszportowe. Nie koniecznie dobrym dniem na złożenie wniosku paszportowego jest poniedziałek. Największe kolejki i tłumy ubiegających się o paszport w Wodzisławiu Śląskim zaczynają się w okresie wakacyjnym. Lepiej nie zostawiaj złożenia wniosku o paszport na ostatnią chwilę tuż przed wyjazdem na zagraniczny urlop.

  2. Przeczytaj jak poprawnie wypełnić wniosek paszportowy i przygotuj odpowiednie zdjęcie. Zdjęcie do paszportu musi spełniać określone wymagania. Wypełnij wniosek o paszport na specjalnym druku, który dostępny jest w każdym biurze paszportowym. Przypomnę, że nie możesz drukować wniosku ze stron internetowych i z nim udać się do urzędu.

  3. Dołącz jedno zdjęcia do wniosku paszportowego. Nie może być starsze niż 6 miesięcy. Sprawdź gdzie w Wodzisławiu Śląskim zrobisz profesjonalnie zdjęcia do paszportu.

  4. Musisz potwierdzić swoją tożsamość, więc zabierz ze sobą dowód osobisty.

  5. Przygotuj odpowiednią kwotę na nowy paszport. Sprawdź dokładnie ile kosztuje wyrobienie paszportu, kogo obowiązuje niższa cena? Wyrabiając nowy paszport w Wodzisławiu Śląskim czy w jakimś innym mieście zapłacisz tyle samo. Podstawowa opłata za paszport to kwota 140 zł, jednak może być niższa jeśli załapiesz się na zniżkę, niektórzy mogą go nawet otrzymać za darmo. Od 19 lipca 2019 roku osoby poniżej 18 roku życia nie muszą okazywać w urzędzie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do zniżki).

  6. Jeśli masz pytania związane z uzyskaniem nowego paszportu, wymianą starego możesz skorzystać z kontaktu telefonicznego, zadzwonić do biura paszportowego i zapytać o problematyczną kwestię, niektóre urzędy wojewódzkie uruchomiły nawet infolinię paszportową.

  7. Wniosek o paszport złóż osobiście w biurze paszportowym w Wodzisławiu Śląskim pod wskazanym adresem. Paszport odbierasz tylko z tego punktu paszportowego do którego złożyłeś wniosek.

  8. Urzędnik wręczy potwierdzenie, że wniosek wpłynął. Od lipca 2019 roku, od kiedy obowiązuje nowy wzór wniosku o paszport możesz wpisać na nim numer telefonu lub adres e-mail w celu otrzymania informacji, że paszport jest już gotowy do odbioru. 

 

Czas oczekiwania na paszport

W Wodzisławiu Śląskim czas oczekiwania na nowy paszport może być uzależniony od ilości wnioskujących o niego osób. Jest oczywiście dłuższy w okresie wakacyjnym w porównaniu do innych miesięcy w roku. Jednak standardowo nie powinien przekroczyć 30 dni. Jeśli na złożonym wniosku był wpisany kontakt (sms, e-mail) z pewnością otrzymasz wiadomość, że już można udać się do biura paszportowego po oczekiwany nowy paszport. Innym rozwiązaniem jest sprawdzenie przez stronę internetową czy jest gotowy. Przeczytaj jak sprawdzić czy paszport jest do odbioru

 

Aktualizacja danych
2021-06-17

Inne biura paszportowe w okolicy

Wniosek o paszport możesz złożyć w dowolnie wybranym biurze paszportowym. Pamiętaj, że w tym biurze w którym złożysz wniosek o paszport z tego też biura paszportowego musisz odebrać paszport.

Biuro paszportowe Jastrzębie-Zdrój - Al. Józefa Piłsudskiego 60 - 13.39km
Paszport Żory - Biuro paszportowe - ul. Bramkowa 28 - 18.22km
Paszport Racibórz - Biuro paszportowe - ul. Batorego 8/2 - 18.24km
Paszport Gliwice - Biuro paszportowe - ul. Zwycięstwa 21 - 35.74km
Paszport Pszczyna - Biuro paszportowe - ul. 3 Maja 10 - 36.28km