Przejdź do treści

Gdzie kupić winiety i ile kosztują

Winiety Czechy - Gdzie kupić, ile kosztuje winieta na Czechy? (2019)

Winiety obowiązujące w Czechach, dla pojazdów poniżej 3,5 tony, mają formę dwuczęściowego znaczka. Jedną jego część stanowi nalepka, drugą kupon kontrolny. Nalepkę należy umieścić w prawym dolnym rogu szyby od strony wnętrza samochodu. Kupon kontrolny trzeba przechowywać na wypadek kontroli. Pola winiety wypełnia się długopisem, nie wolno używać do tego celu ołówka. Wpisany numer rejestracyjny pojazdu musi być taki sam na obu częściach winiety. Winiety 10-dniowe i miesięczne wymagają kasowania (dziurkowania). Przeterminowaną winietę należy usunąć. 

Włochy – Opłaty drogowe [ 2019 ]

We Włoszech nie funkcjonują winiety. Opłata inkasowana na bramkach przy autostradach zależy od gabarytów pojazdu, długości pokonanej trasy, ukształtowania terenu i wykorzystanej infrastruktury drogowej. 

Przy wjeździe na autostradę pobiera się kwit, który następnie okazuje się przy zjeździe. Należność można regulować przy użyciu gotówki, karty płatniczej, magnetycznej karty ViaCard (za wyjątkiem Sycylii) lub za pomocą urządzenia Telepass. Jazda odcinkami wolnymi od opłat jest możliwa, ale utrudniona, dlatego podróż należy dobrze zaplanować.

Winiety Szwajcaria - Gdzie kupić winietę do Szwajcarii? [ 2019 ]

W Szwajcarii winiety nie są obowiązkowe. Wymagane są na niektórych odcinkach dróg szybkiego ruchu. Dla pojazdów do 3,5 tony przewidziano jeden rodzaj winiet. Ich kolor zmienia się rokrocznie. Winieta występuje tylko w wersji rocznej (od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku kolejnego). Naklejkę należy przykleić na szybie auta od strony wewnętrznej, tak by nie zasłaniała pola widzenia kierowcy i była widoczna z zewnątrz. 

Chorwacja – opłaty za autostrady

W Chorwacji nie funkcjonują winiety jako takie. Opłaty za przejazd są pobierane na bramkach przy autostradach. Nalicza się je w zależności od długości pokonanej trasy  oraz od kategorii wagowej i wielkości pojazdu. Opłatę można uiścić gotówką lub kartą. Osobom często podróżującym po Chorwacji opłaca się korzystać z urządzeń pokładowych ENC do rozliczania opłat drogowych. Urządzenie ENC bezgotówkowo rozlicza opłaty dla I, II, III oraz IV kategorii pojazdów, co upraszcza przejazd przez bramki.

Winiety Węgry – Gdzie kupić, ile kosztuje winieta na Węgry? [2019]

Na Węgrzech obowiązek posiadania winiety dotyczy pojazdów do 3,5 tony. W winietę elektroniczną trzeba zaopatrzyć się jeszcze przed skorzystaniem z płatnego odcinka drogi. W sytuacji przypadkowego wjechania na płatną autostradę, e-winietę należy wykupić w ciągu 60 minut.

Mapa płatnych oraz bezpłatnych dróg na Węgrzech jest dostępna pod linkiem