Biuro paszportowe Poznań

Adres 🇵🇱

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu
ul. ks. Jakuba Wujka 1
Poznań 61-581
Polska

Telefon 📞
województwo
wielkopolskie
Dodatkowe uwagi

Sobota z paszportem w Poznaniu - we wszystkie soboty lipca 2021 roku Oddział Paszportowy w Poznaniu oraz w Kaliszu załatwia sprawy paszportowe w godzinach 7.30 - 15.00.

Godziny otwarcia
Dzień Time slot Comment
poniedziałek: 7:30-17:45
wtorek: 7:30-17:45
środa: 7:30-17:45
czwartek: 7:30-17:45
piątek: 7:30-17:45
sobota: biuro paszportowe zamknięte
niedziela: biuro paszportowe zamknięte

Biuro paszportowe w Poznaniu. Jakie są godziny otwarcia biura paszportowego w mieście Poznań? Gdzie złożyć wniosek o paszport? Jak wyrobić paszport? Jaki jest czas oczekiwania na wyrobienie paszportu? Ile kosztuje nowy paszport i kto może skorzystać ze zniżki za jego wyrobienie? 

Czytaj dalej aby uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania.

Paszport Poznań

W Poznaniu możesz wyrobić paszport składając wniosek o paszport w tutejszym biurze paszportowym. W sprawach wyrobienia paszportu nie obowiązuje na szczęście rejonizacja. To znaczy, że nie musisz być mieszkańcem Poznania, albo być zameldowanym w Poznaniu lub w jego najbliższej okolicy, aby wyrobić w poznańskim punkcie paszportowym nowy paszport.

 

Jak wyrobić paszport w Poznaniu?

Wniosek o paszport nie może zostać pobrany online i złożony za pośrednictwem Internetu, nawet przy wykorzystaniu platformy ePUAP. Każdy mieszkaniec Poznania wnioskujący o nowy paszport, o jego wymianę może odwiedzić dowolne biuro paszportowe w Polsce i złożyć w nim wniosek o dokument jakim jest paszport.

Poradnik - Jak ubiegać się o paszport w Poznaniu

Sprawne wyrobienie paszportu w mieście Poznań. Jak przygotować się krok po kroku?

  1. Zobacz w jakich godzinach pracuje biuro paszportowe. Nie koniecznie dobrym dniem na złożenie wniosku paszportowego jest poniedziałek lub wtorek. Największe kolejki i tłumy ubiegających się o paszport w Poznaniu zaczynają się w okresie wakacyjnym. Lepiej nie zostawiaj złożenia wniosku o paszport na ostatnią chwilę tuż przed wyjazdem na zagraniczny urlop.

  2. Przygotuj odpowiednie zdjęcie. Zdjęcie do paszportu musi spełniać określone wymagania. Wypełnij wniosek o paszport na specjalnym druku, który dostępny jest w każdym biurze paszportowym. Przypomnę, że nie możesz drukować wniosku ze stron internetowych i z nim udać się do urzędu.

  3. Dołącz jedno zdjęcia do wniosku paszportowego. Nie może być starsze niż 6 miesięcy. 

  4. Musisz potwierdzić swoją tożsamość, więc zabierz ze sobą dowód osobisty.

  5. Przygotuj odpowiednią kwotę na nowy paszport. Sprawdź dokładnie ile kosztuje wyrobienie paszportu, kogo obowiązuje niższa cena? Wyrabiając nowy paszport w Poznaniu czy w jakimś innym mieście zapłacisz tyle samo. Podstawowa opłata za paszport to kwota 140 zł, jednak może być niższa jeśli załapiesz się na zniżkę, niektórzy mogą go nawet otrzymać za darmo. Od 19 lipca 2019 roku osoby poniżej 18 roku życia nie muszą okazywać w urzędzie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do zniżki).

  6. W przypadku pytań związanych z uzyskaniem nowego paszportu, wymianą starego możesz skorzystać z kontaktu telefonicznego, zadzwonić do biura paszportowego i zapytać o problematyczną kwestię, niektóre urzędy wojewódzkie uruchomiły nawet infolinię paszportową.

  7. Złóż wniosek o paszport osobiście w biurze paszportowym w Poznaniu. Paszport odbierasz tylko z tego punktu paszportowego do którego złożyłeś wniosek.

  8. Urzędnik wręczy potwierdzenie, że wniosek wpłynął. Od lipca 2019 roku, od kiedy obowiązuje nowy wzór wniosku o paszport możesz wpisać na nim numer telefonu lub adres e-mail w celu otrzymania informacji, że paszport jest już gotowy do odbioru. 

Czas oczekiwania na paszport w Poznaniu

20 lutego 2018r. czytałem artykuł, który mówił o bardzo długich kolejkach w biurze paszportowym w Poznaniu. Autor pisał w nim, że interesanci skarzą się na słabą organizację wydawania paszportów, że jest bałagan z wydawaniem numerów. Dodatkowo osoby, które rejestrują się wizytę online muszą bodaj długo czekać na swoją kolej. Więcej może przeczytać w samym artykule pod tym linkiem.

Zachęcam o przekazanie informacji w komentarzu jaki faktycznie jest czas oczekiwania na paszport w Poznaniu.

Aktualizacja danych
2021-06-30

Inne biura paszportowe w okolicy

Wniosek o paszport możesz złożyć w dowolnie wybranym biurze paszportowym. Pamiętaj, że w tym biurze w którym złożysz wniosek o paszport z tego też biura paszportowego musisz odebrać paszport.

Paszport Gniezno - Biuro paszportowe - ul. Papieża Jana Pawła II 9/10 - 38.26km
Paszport Nowy Tomyśl - Biuro paszportowe - ul. Poznańska 33 - 54.01km
Biuro paszportowe Leszno - Plac Kościuszki 4 - 65.85km
Paszport Piła - Biuro paszportowe - Aleja Niepodległości 33 - 85.01km
Paszport Konin - Biuro paszportowe - Aleja 1 Maja 7 - 92.56km
Paszport Głogów - Rynek 10 - 99.59km